Dzień prawa dla ochrony klimatu i zarządzania klimatem 2019
06.12.2019
Przedstawiciele świata nauki oraz międzynarodowych instytucji działających na rzecz ochrony środowiska, a także eksperci reprezentujący różne dziedziny prawa spotkali się dziś na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie na sympozjum Climate Law and Governance Day (Dzień prawa dla ochrony klimatu i zarządzania klimatem). W konferencji wzięła udział dyrektor generalna Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Anna Budzanowska, przedstawiając perspektywy polityki naukowej w odniesieniu do wyzwań klimatycznych.
Z perspektywy Polski
‒ Mam ważne przesłanie: Polska jako kraj nadrobiła zaległości, a problem zmian klimatu stał się jedną z najważniejszych polityk nowego rządu. Polacy chcą czystego powietrza, chcą chronić środowisko i są skłonni podjąć wiążące się z tym zobowiązania ‒ mówiła Anna Budzanowska podczas panelu ekspertów Climate Protection Problems and Policy Directions from a Post-COP24 Polish Perspective podsumowującym ubiegłoroczny Climate Law and Governance Day, który odbył się w Katowicach. Nie ma jednego przepisu na neutralność klimatyczną. Różne uwarunkowania poszczególnych krajów powodują, że musimy szukać ścieżki, która będzie dla nas optymalna. Jedno jest pewne ‒ nie jesteśmy obojętni wobec zmian klimatu, dlatego dążymy do sukcesu niskoemisyjnej gospodarki w Polsce. Bardzo poważny wkład w tym obszarze dają naukowcy, gdyż ich badania wytyczają kierunki ochrony klimatu. Z tego powodu finansowanie nauki jest jednym z najważniejszych zadań. Polska ma się czym pochwalić, gdyż nakłady na badania podstawowe oraz prace rozwojowe są dla nas priorytetem i stale rosną ‒ podkreśliła dr Budzanowska.
Climate Law and Governance Day
Climate Law and Governance Day (CLGD) jest wydarzeniem cyklicznym towarzyszącym Konferencjom Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP). Gromadzi ekspertów prawa klimatycznego, a także innych gałęzi prawa, w tym prawa publicznego, finansowego, międzynarodowego prawa gospodarczego, a także ekspertów ds. zarządzania, delegatów i praktyków politycznych. Pierwsze sympozjum odbyło się we Francji w 2015 r., a kolejne miały miejsce w Maroku, Niemczech i w Polsce, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Głównymi Organizatorami corocznych konferencji są: Uniwersytet Cambridge, Centre for International Sustainable Development Law, International Law Association, International Bar Association oraz wiele innych światowych instytucji zajmujących się tematyką prawa klimatycznego. Inicjatywa CLGI (The Climate Law and Governance Initiative) zrzeszająca te instytucje skupia się na opracowaniu prawnych i instytucjonalnych odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatu, które byłyby uzupełnieniem bieżących wysiłków podejmowanych w tej dziedzinie na arenie międzynarodowej.
Podczas tegorocznej konferencji rozmawiano o postępie w zakresie innowacji w ramach porozumienia paryskiego, skalowaniu krajowych i regionalnych ram prawnych w zakresie klimatu, a także o lokalnych i globalnych powiązaniach oraz zaangażowaniu w kwestie klimatu w reżimach oceanicznych, różnorodności biologicznej, ozonu, lotnictwa cywilnego, handlu i inwestycji, pokoju i bezpieczeństwa.
Uniwersytet Autonomiczny w Madrycie
Miejsce tegorocznego sympozjum nie zostało wybrane przypadkowo. Universidad Autónoma de Madrid jest uczelnią państwową, która znajduje się w czołówce 10 najlepszych uniwersytetów na świecie i zajmuje drugie miejsce wśród uczelni hiszpańskich. Co więcej, może się poszczycić jednym z największych kampusów w Europie funkcjonującym zgodnie z zasadami ochrony środowiska.