W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji (EUI)

Europejski Instytut Uniwersytecki (European University Institute - EUI) we Florencji jest międzynarodową instytucją naukowo-akademicką, zajmującą się naukami społecznymi. Oferuje prestiżowe studia doktoranckie i programy badawcze.

Polska Prezydencja w Wysokiej Radzie EUI  w roku 2024

Prezydencję w Wysokiej Radzie EUI (High Council), zgodnie z regulaminem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (EUI), sprawuje przez rok przedstawiciel każdego umawiającego się państwa (w kolejności alfabetycznej).  Prezydencja w Wysokiej Radzie EUI jest wspomagana przez poprzednią Prezydencję i kolejną Prezydencję i jest to tzw. „Trojka”.

W 2024 r. Polska objęła Prezydencję w Wysokiej Radzie EUI i „Trojka” składa się z Polski (przewodniczący), Austrii i Portugalii.


Europejski Instytut Uniwersytecki (European University Institute - EUI) we Florencji jest międzynarodową instytucją naukowo-akademicką, zajmującą się naukami społecznymi. Oferuje prestiżowe studia doktoranckie i programy badawcze.

Informacje ogólne

Studia na EUI można podjąć w ramach:

  • Programu doktoranckiego
  • Programu prawniczych studiów magisterskich w zakresie prawa porównawczego, europejskiego i międzynarodowego
  • Programu ekonomicznych studiów magisterskich
  • Programu studiów post-doktoranckich im. Maxa Webera oraz im. Jeana Monneta
  • Stypendiów badawczych
  • Szkoły letniej

Instytut mieści się na przedmieściach Florencji. Wszelkie informacje o EUI można znaleźć na stronie internetowej: http://www.eui.eu.

Historia

Idea powstania EUI narodziła się w końcu lat 40-tych XX w. w czasie konferencji w Hadze i powoli ewoluowała wraz z postępem integracji europejskiej. Konkretne decyzje służące powstaniu europejskiej instytucji naukowej zostały podjęte dopiero w końcu lat 60-tych. Instytucji nadano kształt poświęconego naukom społecznym instytutu, którego główną rolą miało być „studiowanie Europy" i wymiana kulturalna między państwami członkowskimi. W ciągu kolejnych lat negocjacji zdecydowano, że EUI nie będzie prowadziło nauczania poniżej poziomu studiów doktoranckich, natomiast będzie silnie zorientowane na prowadzenie badań.

W 1972 r. podpisana została Konwencja Ustanawiająca Europejski Instytut Uniwersytecki. Stronami konwencji było 6 państw członkowskich Wspólnoty: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg i Holandia. Wkrótce dołączyły do nich Dania, Irlandia i Wielka Brytania. Pierwszą grupę 70 badaczy Instytut przyjął w 1976 r. Kolejnym rozszerzeniom Wspólnot, a następnie Unii Europejskiej, towarzyszyło przystępowanie kolejnych państw do EUI.

Obecnie do EUI należą 23 państwa: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja.

Polska jest stroną Konwencji Ustanawiającej EUI od 2004 r.

Pełen tekst konwencji EUI dostępny jest na stronie EUI.

Działalność EUI

Program Doktorancki

Czteroletnie studia doktoranckie prowadzone są w ramach poszczególnych Wydziałów:

  • Ekonomii
  • Historii i Cywilizacji
  • Prawa
  • Nauk Politycznych i Społecznych

Co roku studia doktoranckie na EUI rozpoczyna ok. 150 stypendystów państw członkowskich Instytutu. Celem studiów jest powstanie rozprawy doktorskiej, będącej profesjonalnym opracowaniem opartym na najnowszych badaniach naukowych. Ponad 90% doktorantów kończy program sukcesem w przeciągu 4 lat. Ponad 70% kontynuuje później karierę naukową na uniwersytetach i w centrach badawczych.

Stypendia

W czasie trwania programu doktoranci korzystają z przyznawanych przez poszczególne państwa stypendiów. Polska przyznaje co roku maksymalnie 10 takich stypendiów. Wysokość stypendium doktoranckiego od września 2023 wynosi 1602 euro miesięcznie. Stypendyści są również objęci ubezpieczeniem medycznym oraz mogą korzystać z dodatkowych świadczeń dla członków rodziny (małżonka, dziecka).

Programy post-doktoranckie

Polska finansuje stypendia w 2 programach post-doktoranckich tj. w programie Jean Monnet fellowships i Max Weber fellowships.

Program Maxa Webera (MWP) w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI) to wyjątkowy program studiów podoktoranckich w dziedzinie nauk historycznych i społecznych w Europie. Warunkiem aplikowania do programu jest obrona doktoratu w okresie nieprzekraczającym 5 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie grantu. W ramach programu, w zależności od wydziału, przyznawane są roczne i dwuletnie stypendia. Stypendium obecnie wynosi obecnie 2070 EUR miesięcznie plus – w stosownych przypadkach – zasiłek rodzinny. Polska przyznaje co roku maksymalnie 2  stypendia.
Więcej informacji można znaleźć na stronie EUI.

Centrum Studiów Zaawansowanych im. Roberta Schumana (RSC) w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI) oferuje roczne stypendia im. Jeana Monneta dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora ponad 5 lat przed rozpoczęciem stypendium. Program stypendialny jest otwarty dla doktorantów, pracowników naukowych i osób, które chcą spędzić urlop naukowy w RSC. Stypendyści programu są wybierani na podstawie propozycji badań i ich CV. Propozycja badań powinna dobrze pasować do jednego z głównych tematów, programów i projektów badawczych Centrum. Stypendia są przyznawane na okres jednego roku (12 miesięcy od września do sierpnia). Stypendium podstawowe wynosi 2500 EUR miesięcznie. Polska przyznaje co roku maksymalnie 1 stypendium.
Więcej informacji można znaleźć na stronie EUI.

Aktualności:

Forum Akademickie o Europejskim Instytucie Uniwersyteckim i Polskiej Prezydencji w Wysokiej Radzie EUI
Zaproszenie do składania wniosków o stypendia Fernand Braudel Senior Fellowships w ramach Widening Europe Programme
Dofinansowanie wizyt badawczych dla doktorantów w ramach Widening Europe Programme w EUI
Informacja dla kandydatów z Polski - Master of Research in Economics EUI

Wydarzenia promocyjne EUI

Możliwość ubiegania się o dofinansowane studia doktoranckie w ramach członkostwa Polski w EUI - webinar informacyjny

Materiały

Informacje o EUI można znaleźć na stronie internetowej
Pełen tekst konwencji EUI dostępny jest na stronie EUI:
Procedura rekrutacyjna
EUI Institutional brochure update 2023
20230718​_EUI​_INSTITUTIONAL​_BROCHURE​_UPDATE​_2023.pdf 0.85MB
Droga do EUI - nieoficjalny przewodnik dla kandydatów i kandydatek
20231024​_EUI​_nieoficjalny​_przewodnik​_dla​_kandydatow.pdf 6.32MB
{"register":{"columns":[]}}