FameLab Poland 2019, czyli kto potrafi mówić o nauce
24.05.2019
Finaliści tegorocznej edycji konkursu FameLab Poland z charyzmą, humorem i w nieszablonowy sposób opowiadali o roślinnej mikro-nerce, matematyce i korkach ulicznych, genach, drapieżnych roztoczach, depresji, śpiewie, nowych technologiach i antybiotykach. W gali finałowej uczestniczył minister Sebastian Skuza, który wręczył nagrodę specjalną ufundowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Konkurs
FameLab to międzynarodowy konkurs, który odbywa się w ponad 30 krajach na całym świecie. Jest jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Polską edycję współorganizują Centrum Nauki Kopernik i British Council, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego obejmuje wydarzenie patronatem oraz co roku funduje wybranemu finaliście nagrodę specjalną w postaci udziału w dowolnie wybranej konferencji naukowej w Europie. Pomysł jest prosty: naukowcy mają za zadanie, by stanąć przed jury i publicznością i w ciągu trzech minut przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Oceniani są w trzech kategoriach: content (zawartość merytoryczna), clarity (jasność przekazu) i charisma (łatwość nawiązania relacji z publicznością).
Zwycięzcy
W 8. edycji konkursu wyróżnienie specjalne wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina otrzymał Michał Boniecki za prezentację „Zróbmy to niekanonicznie”.
Nagrody zdobyli także:
- Ewelina Sielska-Badurek ‒ pierwsze miejsce i wyróżnienie Fundacji Kościuszkowskiej (wystąpienie „Czy śpiewać każdy może?”)
- Paweł Gora ‒ drugie miejsce („Matematyka w walce z korkami”)
- Paweł Jedynak ‒ trzecie miejsce i nagroda publiczności („Kupa tajemnic”)
- Monika Kornacka ‒ wyróżnienie Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz Nagroda Publiczności („Uwaga miej oko na depresję”)
Więcej informacji o konkursie, laureatach oraz link do relacji z finału: