Festiwal Nauki w Warszawie otwarty
21.09.2020
Wiceminister Grzegorz Wrochna uczestniczył 18 września w uroczystym otwarciu 24. Festiwalu Nauki. To największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez popularyzujących naukę. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od lat jest sponsorem Festiwalu.
Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak. Tegoroczna edycja, w związku z zagrożeniem COVID-19, będzie przebiegać w formule hybrydowej – oprócz spotkań stacjonarnych część spotkań będzie się odbywać zdalnie. Festiwal potrwa do 27 września.
– Przedsięwzięcie to nabiera coraz większej wagi, bo żyjemy w czasach nadmiaru wręcz, zalewu informacji, gdzie bardzo trudno odróżnić ziarno od plew, autentyczną wiedzę od przesądów. Festiwal Nauki pozwala ludziom, którzy są często zagubieni w nadmiarze danych, znaleźć informacje rzetelne, a jednocześnie bardzo ciekawie przedstawione – powiedział podczas spotkania inauguracyjnego Wiceminister Wrochna.
Festiwal nauki w liczbach
Bazując na samych liczbach, tegoroczna edycja to m.in.: 5 debat głównych, 3 spotkania całodniowe, 104 spotkania klubowe, 12 "Wieczorów z nauką", 113 spotkań weekendowych, 7 wystaw oraz 11 spotkań dla dzieci, a także 299 lekcji festiwalowych dla szkół.
Debata na otwarcie Festiwalu Nauki: Komputer kwantowy – nowy kamień filozoficzny?
W ramach spotkania otwierającego 24. Festiwal Nauki w Warszawie odbyła się również debata inauguracyjna. Słuchacze mogli pokrótce poznać zasady działania komputera według pomysłu von Neumanna oraz dowiedzieć się się, czym jest złożoność obliczeniowa i jak to pojęcie jest wykorzystywane. Zaproszeni naukowcy, dr hab. inż. J Arabas, dr hab. R. Demkowicz-Dobrzański, dr hab. inż. P. Kerntopf oraz dr hab. M Stobińska, opowiedzieli także o konstrukcji komputerów kwantowych oraz zdradzili, dlaczego nie znajdziemy ich w sklepach z elektroniką.
– Dzisiaj często nauka nie jest doceniona. Wszyscy bardzo chętnie korzystają z osiągnięć technologii, które czynią nasze życie bardzo wygodnym i ciekawym: z telefonów komórkowych, czy z internetu – a nie zdają sobie sprawy, że to wszystko mamy, np. dzięki mechanice kwantowej, która jest przedmiotem dzisiejszej debaty. Z tego właśnie powodu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzyło specjalny program Społecznej Odpowiedzialności Nauki i właśnie z tego programu mogliśmy Festiwal Nauki dofinansować – mówił Wiceminister Wrochna.
Więcej o festiwalu
Inicjatywa organizacji Festiwalu Nauki w Warszawie, zapoczątkowana została przez prof. Davida Shugara (fizyka i biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej), a następnie na mocy porozumienia środowisk naukowych, został powołany przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Misją Festiwalu jest upowszechnianie nauki. Podczas spotkań festiwalowych prezentowane są dokonania nauki i wyzwania, które przed nią stoją. Organizatorzy pokazują jej rolę we współczesnym świecie, w tym praktyczne skutki prowadzonych badań dla rozwoju gospodarczego i zmian społecznych, zwracając szczególna uwagę na dokonania polskich uczonych.
– Życzę coraz większych sukcesów, coraz szerszego zasięgu tego festiwalu i coraz większego wpływu na społeczeństwo, żeby dzięki festiwalowi ludzie coraz lepiej rozumieli, czym jest nauka, jakie jest jej znaczenie i gdzie można szukać rzetelnych, sprawdzonych informacji – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia Wiceminister Wrochna.
Festiwal w tym roku otrzymał dofinasowanie z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Transmisja spotkania inauguracyjnego.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu, program dostępny pod linkiem: https://festiwalnauki.edu.pl/.