Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 – konferencja otwierająca konsultacje społeczne projektu programu z udziałem kierownictwa MEiN
28.07.2021
Minister Przemysław Czarnek oraz wiceminister Marzena Machałek uczestniczyli dziś, 28 lipca w konferencji otwierającej konsultacje społeczne projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Spotkanie zainicjowało dyskusję na temat założeń nowego unijnego programu dla województwa lubelskiego.
Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 – rozpoczęcie konsultacji społecznych
Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że nowa perspektywa finansowa jest dla województwa lubelskiego historyczną szansą na rozwój: – Jesteśmy u progu wielkiej, dziejowej szansy. Nie było takiej szansy dla województwo lubelskiego i dla Polski w ogóle – powiedział szef MEiN podczas inauguracji konferencji.
Minister Edukacji i Nauki zaznaczył, że fundusze europejskie są jednym z elementów wsparcia, który umożliwia podniesienie jakości życia w różnych obszarach – To rzeczywiście jest tak, że trzeba patrzeć na tę szansę z perspektywy wszystkich tych programów i inwestycji, które się dzieją – Polski Ład, KPO, fundusze europejskie. Wszystko razem w tych następnych kilku latach to wielki skok cywilizacyjny, który – jestem przekonany – zostanie wykonany.
Szef MEiN podkreślił jednocześnie, że kluczem do efektywnego wydatkowania środków i powodzenia zaplanowanych inwestycji jest współpraca samorządowców z województwa lubelskiego na wszystkich szczeblach.
W konferencji otwierającej konsultacje społeczne projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, m.in. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Z uczestnikami wydarzenia połączyli się także Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej Christopher Todd oraz Zastępca Kierownika Działu ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Cinzia Masina.
Panel ekspercki z udziałem wiceminister Marzeny Machałek
W programie konferencji znalazły się panele eksperckie dotyczące różnych obszarów: Innowacje i transformacja gospodarcza, Środowisko i transport, Infrastruktura społeczna i kapitał ludzki oraz Rozwój zrównoważony terytorialnie.
W panelu Infrastruktura społeczna i kapitał ludzki uczestniczyła wiceminister Marzena Machałek. Dyskusja z udziałem Sekretarz Stanu w MEiN toczyła się m.in. wokół wyzwań dla regionu w zakresie edukacji, kształcenia i umiejętności, poprawy jakości i dostępności edukacji na wszystkich jej etapach, podnoszenia poziomu umiejętności i kwalifikacji oraz dostępności form uczenia się przez całe życie.
Wiceminister Marzena Machałek mówiła m.in. o Zintegrowanej Strategii Umiejętności, która stała się elementem wielu inicjatyw i planów podejmowanych w ramach środków europejskich. Podkreśliła, że różne obszary oddziaływania w ramach ZSU znalazły odzwierciedlenie w konkretnych działaniach realizowanych na poziomie regionalnym.
Ważnym elementem wystąpienia Sekretarz Stanu w MEiN było także zwrócenie uwagi na współpracę pracodawców, szkół i uczelni oraz różnych instytucji na szczeblu centralnym i samorządowym w rozwoju kształcenia branżowego. Wiceminister Marzena Machałek podkreśliła, że kilkakrotnie odwiedzała Lubelszczyznę i mogła obserwować proces włączania pracodawców w kształcenie branżowe.
Wiceminister edukacji wskazała ponadto, że poprawa jakości kształcenia przenosi się na większe zainteresowanie nauką w szkołach branżowych, a jednocześnie na mniejsze bezrobocie wśród absolwentów tych szkół.
– Dopiero poprawa jakości uczenia w szkołach, powiązanie szkół z pracodawcą, dobre i trafne określanie przedmiotów spowodowało, że dzisiaj mamy zdecydowanie zwiększone zainteresowanie szkołami branżowymi, technicznymi – podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.
– Jest ogromne zapotrzebowanie na fachowców na rynku pracy w różnych dziedzinach, ale fachowców, którzy potrafią się też szybko przekształcać, jeśli w ich zawodzie już będą potrzebne nowe i inne kwalifikacje – dodała wiceminister edukacji i nauki.
W panelu Infrastruktura społeczna i kapitał ludzki uczestniczyli także: Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Marian Król, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej Dariusz Oleński, p.o. Dyrektora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie Redbad Klynstra-Komarnicki.
Program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 to kluczowy dokument, który określa strategię wykorzystania środków europejskich w województwie lubelskim na najbliższe lata. Celem programu jest wzmocnienie i efektywne wykorzystanie gospodarczych i społecznych potencjałów regionu, sprzyjające rozwojowi ukierunkowanemu na wysoką jakość życia i bezpieczeństwo jego mieszkańców.
W programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 będzie realizowane kompleksowe wsparcie przyczyniające się do podniesienia konkurencyjności regionu, w tym działania dotyczące m.in.: badań naukowych i innowacji, rozwoju przedsiębiorczości, cyfryzacji, ochrony środowiska i klimatu, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, zrównoważonej mobilności miejskiej, rozwoju infrastruktury transportowej, społecznej i zdrowotnej, infrastruktury kultury i turystyki, włączenia społecznego, usług społecznych i zdrowotnych oraz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych.
Konsultacje społeczne projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 potrwają od 28 lipca do 30 września 2021 r.