W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie na wspólne projekty B+R. Spotkanie informacyjne o konkursie NCBR „Ścieżka SMART dla konsorcjów”

17.01.2025

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór wniosków na dofinansowanie innowacyjnych projektów w ramach drugiej edycji konkursu „Ścieżka SMART - Projekty realizowane w konsorcjach”. Inicjatywa jest częścią programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, a jej budżet wynosi 1,3 mld zł. Wnioski można składać do 28 marca 2025 r.

Grafika - na niebieskim tle kobieta i mężczyzna, obok napis Spotkanie informacyjne „Ścieżka SMART dla konsorcjów”.

Spotkanie informacyjne

NCBR zaprasza na spotkanie informacyjne online w sprawie tego naboru, które odbędzie się w czwartek 23 stycznia 2025 r. o godz. 10:00. Rejestracja trwa do 21 stycznia.

Podczas spotkania przedstawione zostaną szczegóły dotyczące programu oraz konkursu „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Agenda obejmuje m.in. sesję: „Od pomysłu do komercjalizacji – innowacje we wnioskach”, informacje o kryteriach oceny, kwalifikowalności kosztów oraz najczęstszych błędach w aplikacjach. Na zakończenie przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi – pytania będzie można zadawać na czacie przez cały czas trwania wydarzenia.

Cel konkursu

Konkurs skierowany jest do konsorcjów realizujących kompleksowe projekty w obszarach:

  • prace badawczo-rozwojowe (B+R): badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe, prowadzące do stworzenia nowego lub ulepszonego produktu, usługi czy technologii, gotowych do wdrożenia,
  • wdrożenia innowacji: implementacja wypracowanych rozwiązań w zakresie produktów lub procesów biznesowych,
  • rozwój infrastruktury B+R: budowa lub modernizacja infrastruktury koniecznej do realizacji innowacji,
  • internacjonalizacja: promocja zagraniczna, ochrona praw własności przemysłowej i ich egzekwowanie,
  • rozwój kompetencji: szkolenia i rozwój kwalifikacji zespołów projektowych,
  • cyfryzacja: inwestycje w technologie cyfrowe i cyberbezpieczeństwo,
  • zazielenianie działalności: transformacja przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego.

W projektach, w których uczestniczy duże przedsiębiorstwo lub organizacja badawcza, wymagane jest uwzględnienie modułu B+R. W przypadku konsorcjów bez tych podmiotów, konieczne jest uwzględnienie modułu B+R lub wdrożenia innowacji. Pozostałe moduły są opcjonalne.

Kto może aplikować?

O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja składające się z:

  • dużych przedsiębiorstw,
  • dużych przedsiębiorstw i MŚP,
  • wyłącznie MŚP,
  • dużych przedsiębiorstw i organizacji badawczych/NGO,
  • MŚP i organizacji badawczych/NGO,
  • dużych przedsiębiorstw, MŚP oraz organizacji badawczych/NGO.

Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo. Konsorcjanci powinni być wybrani przed złożeniem wniosku, a umowa konsorcjum musi zostać podpisana najpóźniej przed zawarciem umowy o dofinansowanie.

Dodatkowe informacje

Konkurs jest realizowany w ramach Priorytetu I: Wsparcie dla przedsiębiorców programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

{"register":{"columns":[]}}