Gala finałowa IV edycji konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”
16.04.2023
Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Celem przedsięwzięcia jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach zbrodni popełnionej na polskiej elicie przez NKWD wiosną 1940 roku. W gali finałowej przedsięwzięcia uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
Gala finałowa
– Tworzymy Polskę przyszłości, szkołę przyszłości, szkołę nowoczesną, ale nie da się stworzyć odpowiedzialnej przyszłości dla młodych pokoleń i dla następnych pokoleń bez przeszłości – mówił minister Przemysław Czarnek, odnosząc się do idei konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.
Minister Edukacji i Nauki podkreślał, jak ważne jest, by przypominać prawdę o zbrodni katyńskiej: – Kłamstwo katyńskie było fundamentem założycielskim PRL-u, Polski komunistycznej, tej Polski zniewolonej. Prawda o Katyniu musi być fundamentem Polski wolnej i Polski przyszłości – zauważył.
IV edycja konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak wskazywała Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, w inicjatywie wzięło udział ponad 10 tys. osób: – Okazało się, że mamy niezwykłą młodzież. Młodzież, dla której wartości patriotyczne są bardzo ważne. Młodzież, która potrafi w sposób odpowiedzialny, poważny podejść do takiej tematyki – mówiła.
Laureaci konkursu
Zwyciężczynią konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” w kategorii literackiej została Daria Wiech z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Szatkowska (Szymanów), a trzecie Bartosz Biegański (Pyskowice).
W kategorii tekst piosenki laureatką pierwszego miejsca została Martyna Miszczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie. Kolejne miejsca na podium zajęli: Mateusz Skalski z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli i Lidia Składanek z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Romana Archutowskiego w Warszawie.
W kategorii plastycznej zwyciężyła Iga Popławska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. Laureatem drugiego miejsca w tej kategorii został Miłosz Zimnicki z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Na trzecim miejscu znalazła się praca Wiktorii Wypych z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie.
W kategorii scenariusz lekcji pierwsze miejsce zajęła Dominika Liszkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Laureatką drugiego miejsca jest Joanna Kossakowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zaś trzecią nagrodę przyznano Karolinie Kowalewskiej z Uniwersytetu Warszawskiego.
Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940”
To już IV edycja konkurs skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.
W trzech kategoriach mogła uczestniczyć młodzież w wieku 15-21 lat. Polegały one na przygotowaniu:
- pracy plastycznej, tj. ilustracji do publikacji na temat zbrodni katyńskiej,
- pracy literackiej na temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”,
- tekstu piosenki poświęconego zbrodni katyńskiej.
Czwarta kategoria była skierowana do studentów i polegała na przygotowaniu scenariusza lekcji na temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”.
W skład komitetu honorowego konkursu weszli: Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
Foto: Piotr Tracz/Kancelaria Sejmu