Gala nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku 2021 – zapraszamy do udziału w wydarzeniu online
21.02.2022
Zapraszamy profilaktyków, wychowawców, nauczycieli, psychologów, pedagogów, samorządowców, rodziców, a także wszystkie osoby zainteresowane ochroną zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży na ogólnopolską galę nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku 2021. Wydarzenie w formule online obędzie się 24 lutego o godz. 10:00. Nagroda została ustanowiona, aby uhonorować pracę osób zaangażowanych w profilaktykę zachowań ryzykownych i problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Transmisja gali
Transmisję wydarzenia będzie można śledzić w formule online na kanale YouTube Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN). Podczas wydarzenia poznamy laureata nagrody „Złote Ogniwo”.
Nagroda dla Profilaktyka Roku
Profilaktyka zachowań ryzykownych oraz problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży to niezwykle istotne zadanie, którego znaczenie wzrosło w trakcie pandemii COVID-19. Jak pokazują m.in. badania IPZIN, przedłużająca się izolacja i związany z nią reżim sanitarny spowodowały znaczące pogorszenie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży. W tym kontekście jeszcze większej wagi nabiera praca osób zajmujących się profilaktyką.
Inicjatywa nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku narodziła w grudniu 2020 r. Inspiracją dla tego wyróżnienia były lokalne inicjatywy przyznające wyróżnienia profilaktykom działającym na danym obszarze. Zostały one uzupełnione o nagrodę środowiskową o ogólnopolskim charakterze.
Celem inicjatywy jest uhonorowanie pracy osób zaangażowanych w profilaktykę zachowań ryzykownych i problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Nagroda służy także podniesieniu rangi działań profilaktyczno-wychowawczych w systemie edukacji i w całym społeczeństwie.
Inicjatywa wpisuje się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022, które podkreślają znaczenie wychowania, profilaktyki i wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniów.
Kto może otrzymać nagrodę?
Nagrodę mogą otrzymać osoby zajmujące się profilaktyką problemów dzieci i młodzieży w ramach różnych ról zawodowych i społecznych. W ocenie kandydatów brane są pod uwagę zarówno osiągnięcia w danym roku, jak i całokształt działalności profilaktycznej. Ponadto kandydaci muszą spełnić szereg kryteriów o charakterze profesjonalnym i osobowym.
O przyznaniu nagrody decyduje kapituła. W jej skład wchodzą osoby o dużym i różnorodnym doświadczeniu w dziedzinie profilaktyki. Środki na nagrodę finansową (10 000 zł netto dla laureata) są zbierane od indywidualnych, anonimowych darczyńców.
Informacje o nagrodzie „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku 2021, a także o regulaminie i składzie kapituły można znaleźć na stronie IPZIN.