W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala wręczenia Certyfikatów Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej

13.06.2024

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się uroczysta gala wręczenia Certyfikatów Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W wydarzeniu udział wziął minister nauki Dariusz Wieczorek.

Zdjęcie zbiorowe, w sali stoi duża grupa ludzi, trzymają w rękach oprawione w ramki dokumenty, za nimi na wbudowanym w ścianę wielkim ekranie napis Certyfikaty Doskonałości Kształcenia.

Uroczystość wręczenia Certyfikatów Doskonałości Kształcenia PKA

Minister Dariusz Wieczorek podkreślił, że resort nauki zwraca szczególną uwagę na wzrost jakości kształcenia, traktując to zagadnienie jako kluczowy element rozwoju systemu szkolnictwa w Polsce. Szef MNiSW mówił o planowanych zmianach w przepisach. - Jakość nauczania jest dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego kluczową sprawą. Niedługo będą proponowane w prawie zmiany nastawione na podniesienie standardów nauczania. To jest również ogromna rola Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która w tym zakresie będzie miała jeszcze więcej pracy – powiedział.

Szef resortu nauki złożył serdeczne życzenia oraz gratulacje przedstawicielom wyróżnionych uczelni, doceniając dotychczasowe osiągnięcia naukowe. Wyraził także nadzieję na dalsze sukcesy, zapewniając o wsparciu w realizacji ambitnych celów. - Będziemy państwa działania nieustannie wspierać. Jestem przekonany, że dotychczasowe i przyszłe osiągnięcia to nie tylko powód do dumy, ale również inspiracja dla całego środowiska akademickiego. Mam nadzieję, że wzajemna współpraca przyczyni się do jeszcze lepszego rozwoju systemu szkolnictwa wyższego w Polsce.

Rozmowy na temat jakości kształcenia

W ramach wydarzenia odbyło się również wystąpienie przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej dra hab. inż. Janusza Uriasza pt. „Dobre praktyki jako fundament budowania przyszłości edukacji”.

Uczestnicy wzięli także udział w dyskusji na temat wzmocnienia pozycji polskich uczelni w kraju i Europie. Wśród poruszanych tematów znalazły się:

  • dobre praktyki w uczelniach - przepis na sukces
  • wpływ Certyfikatów Doskonałości Kształcenia na promowanie marki uczelni – doświadczenia, oczekiwania, rekomendacje
  • znaczenie Certyfikatów Doskonałości Kształcenia dla systemu szkolnictwa wyższego w Polsce
  • dobre praktyki w procesie kreowania marki uczelni w Europejskim Systemie Szkolnictwa Wyższego.

Certyfikaty Doskonałości Kształcenia PKA

Polska Komisja Akredytacyjna przyznaje Certyfikaty Doskonałości Kształcenia w trosce o jak najwyższą jakość kształcenia. Podstawą przyznania certyfikatu jest pozytywna ocena programowa na 6 lat poparta dobrymi praktykami w zakresie jakości kształcenia lub udokumentowanymi, regularnymi osiągnięciami studentów i absolwentów. Wnioski o wyróżnienie kierunku certyfikatem składają przewodniczący zespołów działających w ramach dziedzin nauki i dziedziny sztuki, kierując się rekomendacją zawartą w opinii zespołu.

PKA przyznaje Certyfikaty w czterech kategoriach:

  • Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku
  • Zawsze dla studenta − doskonałość we wsparciu rozwoju studentów
  • Otwarty na świat − doskonałość we współpracy międzynarodowej
  • Partner dla rozwoju − doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym

Jednostki, które prowadzą kierunki wyróżnione przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej certyfikatem, wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia, charakteryzujące się w szczególności:

  • skutecznością, to jest zdolnością osiągania celów w sferze doskonalenia jakości kształcenia,
  • uniwersalnością, to jest możliwością przenoszenia do innych uczelni,
  • innowacyjnością, to jest nowatorskim charakterem w sferze doskonalenia jakości kształcenia,
  • wzorcowością, to jest możliwością bycia punktem odniesienia,
  • etycznością, to jest zgodnością z normami i wartościami etycznymi oraz zasadami odpowiedzialności społecznej,
  • trwałością, to jest powtarzalnością i trwałością wpływu na doskonalenie jakości kształcenia.

Decyzją Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej Certyfikatami Doskonałości Kształcenia zostało wyróżnionych 26 kierunków studiów, które spełniły kryteria wynikające z procedury przyznawania Certyfikatów. To już czwarty raz, kiedy Prezydium Komisji przyznało te wyróżnienia.

Więcej informacji na stronie Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}