W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gowin: chcemy współpracować z amerykańskimi lekarzami w zwalczaniu raka

26.04.2018

Jarosław Gowin w towarzystwie Onkologów z USA

Polska chce współpracować z onkologami z USA przy tworzeniu nowoczesnych leków na raka – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Houston.

Dodał, że współpraca obejmowałaby badania dot. wykrywania nowotworów i zapobiegania im. Wicepremier Gowin przebywa z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. W środę, wraz z m.in. przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, odwiedził szpital onkologiczny w Teksasie MD Anderson Cancer Center, gdzie spotkał się z profesorami tego szpitala.

"Bardzo zależy nam na tym, aby rozwijać współpracę z MD Anderson. Chcemy ukierunkować nasz strumień finansowania na badania i rozwój, w tym na sektor biotechnologii. Cenne byłoby dla nas korzystanie z doświadczenia MD Anderson przy tworzeniu nowoczesnych leków na raka" – powiedział wicepremier. Jak dodał, polscy lekarze mogliby przyjeżdżać do centrum i korzystać z jego wiedzy i doświadczenia. "Bardzo cenne byłoby dla nas skorzystanie z amerykańskich instytucjonalnych wytycznych, związanych z badaniami nad nowotworem, jego wykrywaniem, leczeniem oraz zapobieganiem" – tłumaczył wicepremier. Wskazał jednocześnie, że rząd polski chce, aby polska gospodarka, była dużo bardziej innowacyjna i opierała się na nowoczesnych technologiach. "To oczywiście wymaga postawienia na rozwój nauki. Dlatego staramy się zwiększać nakłady na badania naukowe" – powiedział Gowin.

Jak wyjaśnił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, współpraca z Amerykanami dotyczyłaby badań klinicznych, biobanków – czyli informacji na temat pacjentów oraz badań czysto naukowych. "Chcielibyśmy, aby 100 onkologów w ciągu trzech lat przyjechało z Polski do MD Anderson i przeszło staż, czy praktykę" – powiedział. Jak dodał, w ramach tej współpracy amerykańscy profesorowie mogliby stworzyć polsko-amerykańskie zespoły, które pracowałyby po obu stronach Atlantyku. Jak tłumaczył wiceminister, zespoły te mogłyby być w Polsce ulokowane w instytutach badawczych nadzorowanych przez resort zdrowia, czy w instytucjach PAN.

Amerykańscy przedstawiciele centrum poinformowali pracach nad swoim programem zwalczania raka nazwanym Moon Shots. Zaprezentowali możliwości współpracy z naszym krajem. Wicedyrektor ds. badań naukowych prof. George Wilding wskazał, że mogłaby ona dotyczyć m.in. wymiany wiedzy między centrum a instytucjami w Polsce, w tym także szkoleń, czy prac badawczych. Z kolei prof. Waldemar Priebe mówił o współpracy w zakresie rozwoju badań klinicznych, a także biotechnologii.

W czwartek wicepremier Gowin udaje się do Richmond w stanie Wirginia.

Źródło: PAP, Aneta Oksiuta

{"register":{"columns":[]}}