Granty instalacyjne EMBO w 2020 roku – wsparcie dla biologów molekularnych w Polsce
20.01.2020
W dniu 15 stycznia 2020 r. Europejska Organizacja Biologii Molekularnej (ang. EMBO) ogłosiła wybór 9 nowych beneficjentów grantów instalacyjnych. Realizacja projektów rozpocznie się w bieżącym roku.
Wśród nowo wybranych beneficjentów znalazło się pięć osób, które przyjadą do Polski, co jest dużym sukcesem zarówno aplikujących, jak i promocji potencjału badawczego Polski na świecie.
Program grantów instalacyjnych - SDIG powstał w ramach Europejskiej Konferencji Biologii Molekularnej (ang. EMBC) w 2006 roku. Inicjatywa ma służyć zachęcaniu naukowców przebywających na stażach zagranicznych do powrotu do kraju i zakładania własnych laboratoriów. SDIG jest skierowany do państw członkowskich EMBC o ograniczonym poziomie wydatków na badania i rozwój. Obecnie do Programu SDIG należą: Polska, Portugalia, Republika Czeska i Turcja. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansuje granty naukowców przyjeżdżających do Polski.
Proces kwalifikacyjny jest prowadzony on-line bezpośrednio przez EMBO, która realizuje to zadanie na zlecenie EMBC. Wysokość grantu instalacyjnego dla beneficjenta wynosi EUR 50.000 rocznie, przez trzy lata, z możliwością przedłużenia na kolejne dwa lata.
Beneficjenci programu SDIG uczestniczą we wspólnej sieci kontaktów z grantobiorcami Programu dla Młodych Naukowców (ang.YIP): https://www.embo.org/funding-awards/young-investigators Obu tym grupom EMBC pokrywa ze swojego budżetu koszty udziału w wysokości 15.000 EUR (w przypadku SDIG – w drugim roku grantu).
Informacje o beneficjentach grantów instalacyjnych EMBO przyjeżdżających do Polski w 2020 r. znajdują się w podanym linku: https://www.embo.org/news/press-releases/2020/nine-researchers-receive-embo-installation-grants-to-establish-independent-laboratories.
Ponadto MNiSW finansuje obecnie 9 grantów kontynuowanych z: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz dwóch grantów z Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji o grantach instalacyjnych na stronie: https://www.embo.org/funding-awards/installation-grants.
Więcej informacji o działaniach EMBC, w tym możliwościach finansowania rozwoju kariery, na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/embc-europejska-konferencja-biologii-molekularnej2.