W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia i teraźniejszość – konferencja prasowa z udziałem ministrem Przemysława Czarnka i wiceministra Dariusza Piontkowskiego

09.10.2021

We wtorek, 9 listopada w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyła się z konferencja z udziałem ministra Przemysława Czarnka oraz wiceministra Dariusza Piontkowskiego. Tematem wydarzenia była prezentacja nowego przedmiotu historia i teraźniejszość, który zostanie wprowadzony od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej.

Podczas konferencji minister Przemysław Czarnek przemawia do mikrofonu. Z lewej strony stoi minister Piontkowski. Na tle białej ścianki z napisem ministerstwo edukacji i Nauki

– Ideą jest to, żeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, historia drugiej połowy XX w., zaczynając od końca II wojny światowej, ale z wprowadzeniem i przypomnieniem tego, co działo się w czasie II wojny światowej, żeby narysować kontekst do kolejnych rozważań, które będą na poszczególnych lekcjach podejmowane – powiedział minister Przemysław Czarnek, przedstawiając założenia nowego przedmiotu.

Szef MEiN podkreślił, że wprowadzenie historii i teraźniejszości nie spowoduje zwiększenia liczby zajęć lekcyjnych w szkołach ponadpodstawowych. Dodał, że potrzebna będzie niewielka zmiana związana z nauczaniem historii: – Będzie również niewielka korekta dotycząca programu nauczania historii w szkołach ponadpodstawowych w tym tradycyjnym programie – zaznaczył. 

O celach wprowadzenia historii i teraźniejszości mówił także wiceminister Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że rolą tego przedmiotu będzie położenie nacisku na znajomość historii najnowszej: – Nowy przedmiot ma wprowadzić ucznia do współczesnego świata, pozwolić mu połączyć treści z historii najnowszej. Aby uczeń omawiając historię Polski, przypomniał sobie najważniejsze wydarzenia II wojny światowej. Bez tego trudno zrozumieć całą historię powojenną – powiedział Sekretarz Stanu w MEiN.

– Nie chcemy zmieniać WOS-u jako przedmiotu rozszerzonego, który nadal może być zdawany na maturze. Uważamy, że ten przedmiot powinien pozostać – dodał wiceminister Dariusz Piontkowski.

Więcej na temat nowego przedmiotu w komunikacie MEiN.  
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}