I Studencka Konferencja Kosmiczna z udziałem wiceministra nauki
27.11.2020
Dziś, 27 listopada br. wiceminister Wojciech Murdzek uczestniczył w zdalnej konferencji poświęconej technologiom kosmicznym i satelitarnym. To platforma do prezentacji projektów realizowanych przez studentów i wysłuchania wykładów na temat nowych technik kosmicznych. Uczestnicy spotkania mają możliwość dyskutowania o prowadzonych badaniach, czy też uczestniczenia w warsztatach z planowania i operacji misji kosmicznych.
– Gratuluję organizatorom tego przedsięwzięcia. Z takich konferencji jak ta, rodzą się interakcje i motywacja do dalszej pracy. Wiemy, że polscy studenci mają bardzo dużo osiągnieć. Życzę dobrych, owocnych obrad, ciekawych pomysłów i wzbudzania tej dobrej energii – powiedział wiceminister Wojciech Murdzek podczas otwarcia konferencji.
Dwudniowa Studencka Konferencja Kosmiczna (SKK) jest przeznaczona dla pasjonatów technologii kosmicznych: studentów i nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli przemysłu. W spotkaniu uczestniczą również naukowcy i inżynierowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej, International Space University, Polskiej Agencji Kosmicznej, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. SKK ma być organizowana cyklicznie, co dwa lata.
Inspirująca przestrzeń do dyskusji i prezentacji osiągnieć
SKK to wydarzenie pozwalające na dzielenie się wiedzą, przedstawienie realizowanych projektów, wspólne rozwiązywanie problemów i dyskusję na temat prowadzonych badań. W ramach konferencji odbędą się m.in. 4 sesje tematyczne: studenckie projekty kosmiczne, mechatronika kosmiczna, przyszłościowe koncepcje i badania przestrzeni kosmicznej.
Uczestnicy wirtualnego spotkania będą rozmawiać m.in. o projektowaniu, budowie i eksploatacji minisatelitów, systemach nawigacji satelitarnej GNSS, komunikacji satelitarnej, aplikacjach systemów satelitarnych do monitoringu środowiska morskiego i strefy przybrzeżnej, medycynie kosmicznej, robotyce i mechanice, jak również poruszą zagadnienia prawa kosmicznego.
Konkurs na najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej
Konferencja będzie także okazją do uroczystego ogłoszenia wyników trzeciej edycji konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa POLSA za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej.
Ministerstwo wspiera studenckie projekty kosmiczne
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego już wcześniej współfinansowało misję studencką satelity PW-SAT 2. To czwarty polski satelita wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Projekt studentów Politechniki Warszawskiej otrzymał z resortu nauki środki w wysokości 180 tys. euro.
Dzięki wsparciu w wysokości 300 tys. zł, otrzymanemu z MNiSW w 2018 r., konstruktorzy łazika marsjańskiego z Politechniki Świętokrzyskiej mogli wziąć udział w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA. Kolejne 150 tysięcy złotych uczelnia otrzymała od ministerstwa na zorganizowanie wyjazdu do Genewy laureatów konkursu Student Wynalazca.
Ministerstwo od lat wspiera finansowo organizację zawodów European Rover Challenge w Kielcach. Na ten cel resort nauki przekazał w 2018 r. – 616 tys., w 2019 r. – 500 tys. oraz w 2020 r. – 500 tys. zł. Kwota 500 tys. z ministerstwa znajdzie się również w przyszłorocznym budżecie tych zawodów.
Organizatorem pierwszej edycji SKK jest Polska Agencja Kosmiczna POLSA wraz z Politechniką Gdańską. SKK została objęta patronatem Ministra Edukacji i Nauki.
Linki do transmisji na żywo, dostępne są na stronie internetowej Polskiej Agencji Kosmicznej.