II Konferencja Biobanków Polskich
11.10.2018
II Konferencja Biobanków Polskich, organizowana w dniach 11-12 października przez PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, była okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń przez europejskich i krajowych ekspertów w tej dziedzinie. Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego reprezentował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Czym jest biobankowanie?
Biobankowanie to gromadzenie próbek materiału biologicznego (np. krwi, włosów, śliny czy włókien mięśniowych) na potrzeby badań naukowych. Dzięki ich przechowywaniu i katalogowaniu naukowcy zyskują dostęp do ogromnej liczby próbek z konkretnej populacji - np. osób zdrowych lub o szczególnych dolegliwościach, w danym przedziale wiekowym, z jednego regionu albo całego kontynentu. Udostępnianie próbek do badań przyczynia się do postępu w medycynie personalizowanej, w opracowywaniu nowych leków przez firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne, a także w diagnostyce i profilaktyce chorób.
Resort nauki wspiera biobanki
- Biobankowanie jest jednym z kluczowych elementów rozwoju medycyny, w tym w zakresie medycyny spersonalizowanej – mówił podczas konferencji wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Właśnie ta gałąź medycyny pozwala nam liczyć na stworzenie celowanych, dopasowanych do każdego z nas terapii, które będą najbardziej skuteczne w walce z szeregiem chorób cywilizacyjnych, na czele z nowotworami. Należy przy tym pamiętać, że biobanki oraz współpracujące z nimi sektory nauki i przedsiębiorstw to nowe odkrycia, nowe leki, nowe testy diagnostyczne i nowe miejsca pracy dla polskich naukowców – zaznaczył szef resortu nauki.
Wicepremier Gowin podkreślał, że MNiSW od wielu lat wspiera rozwój tej specjalizacji, w szczególności poprzez umożliwienie włączania się polskich biobanków (zgrupowanych w Polskiej Sieci Biobanków) w europejską infrastrukturę badawczą BBMRI-ERIC. - Udział polskich biobanków w sieci to dostęp do najlepszych praktyk w dziedzinie biobankowania, możliwość włączania się w realizacje ambitnych projektów badawczych (nie tylko w zakresie biobankowania, ale i genomiki populacyjnej czy bioinformatyki) oraz wiarygodność płynąca z pracy w uznanym międzynarodowo środowisku – wyjaśnił minister nauki.
Standardy funkcjonowania biobanków i zbieranie danych
Konferencja, odbywająca się we Wrocławiu już po raz drugi, dotyczyła obszarów związanych z próbkami, kolekcjonowaniem danych w biobankowaniu oraz standardami funkcjonowania biobanków. Głównym organizatorem wydarzenia jest Konsorcjum BBMRI.pl, w którego skład wchodzi siedem podmiotów (lider Konsorcjum – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii oraz uniwersytety medyczne z Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Lublina, Uniwersytet Łódzki oraz Regionalne Centrum Naukowo-Techniczne z Podzamcza k. Chęcin). Ośrodki te półtora roku temu rozpoczęły tworzenie Polskiej Sieci Biobanków, do której należy już 39 jednostek. Dzięki utworzeniu Polskiej Sieci Biobanków, ośrodki gromadzące materiał biologiczny i dane mogą łączyć swe siły, korzystać z bardziej zróżnicowanego zbioru materiałów i tym samym realizować ambitniejsze, międzynarodowe projekty badawcze. Takie działania są również czynnikiem stymulującym rozwój przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego w Polsce.