W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Kongres Energetyki Rozproszonej w Krakowie z udziałem wiceministra Marka Gzika

30.10.2024

Kraków stał się międzynarodową areną ważnych debat i wymiany wiedzy podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej, zorganizowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Wydarzenie zdobywa coraz większe uznanie w kontekście transformacji energetycznej w Polsce, przyciągając przedstawicieli biznesu, nauki oraz administracji publicznej. W spotkaniu wziął udział sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik.

Na sali za małymi białymi stolikami siedzi na fotelach czterech mężczyzn w garniturach, drugi od lewej wiceminister Gzik mówi do trzymanego w ręku mikrofonu.

II Kongres Energetyki Rozproszonej w Krakowie

Celem kongresu było przeanalizowanie kluczowych problemów i wyzwań związanych z rozwojem energetyki rozproszonej, która staje się fundamentem nowoczesnego systemu energetycznego. Podczas wydarzenia poruszono również kwestie technologii, które są kluczowe dla rozwoju sektora, a także zagadnienia prawne, które mogą wspierać lub hamować ten proces. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. innowacyjne rozwiązania w zakresie magazynowania energii oraz inteligentnych sieci energetycznych, które mogą przyczynić się do efektywniejszego zarządzania zasobami.

Platforma współpracy i wymiany doświadczeń

Wydarzenie zgromadziło wiele osób zaangażowanych w rozwój polskiej energetyki rozproszonej, stając się platformą do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. Uczestnicy mieli okazję do nawiązania cennych kontaktów, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sektora oraz wzmocnienia współpracy między różnymi podmiotami.

Nauka i innowacje jako fundament transformacji energetycznej

Podczas sesji ,,Nauka, innowacje i kadry dla transformacji energetycznej” prelegenci rozmawiali o znaczeniu nauki w procesie transformacji energetycznej. W dyskusjach brał udział również wiceminister Marek Gzik, który podkreślił potrzebę wsparcia polskich firm i naukowców w dążeniu do innowacyjności. – Polscy naukowcy posiadają uniwersalną i cenioną na świecie wiedzę. Ta wiedza jest na bardzo wysokim poziomie, mimo że finansowanie pozostaje wyzwaniem. Musimy rozwijać nasze przedsiębiorstwa, ponieważ mają ogromny potencjał. Innowacyjna gospodarka to firmy korzystające z zaplecza naukowego i dysponujące znaczącym kapitałem inwestycyjnym. Niestety, takich firm jest w Polsce wciąż stosunkowo niewiele – mówił sekretarz stanu w MNiSW.

Przyszłość sektora energetycznego w Polsce

II Kongres Energetyki Rozproszonej pokazał, że polski sektor energetyczny znajduje się na progu istotnych zmian. Uczestnicy podkreślali, jak ważne jest angażowanie lokalnych społeczności w procesy decyzyjne oraz jak istotna jest edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju. W miarę jak Polska staje przed wyzwaniami związanymi z dekarbonizacją i potrzebą zwiększenia efektywności energetycznej, takie wydarzenia stają się niezbędne do kształtowania przyszłości energetyki w kraju.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}