II Kongres Umiędzynarodowienia z udziałem wiceministra Andrzeja Szeptyckiego
12.09.2024
W murach Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dwudniowa debata poświęcona przyszłości polskiej nauki. II Kongres Umiędzynarodowienia zgromadził wielu przedstawicieli szkół wyższych oraz instytucji badawczych z całej Polski oraz zagranicznych ekspertów, którzy dyskutowali na temat perspektyw współpracy międzynarodowej. W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki.
Inauguracja II Kongresu Umiędzynarodowienia
Podczas inauguracji kongresu wiceminister Szeptycki podkreślił istotną rolę umiędzynarodowienia nauki.
– Większość współczesnych wyzwań, przed którymi stoi nasze społeczeństwo, ma charakter globalny. Pandemia Covid-19, wojna w Ukrainie, kryzys klimatyczny czy rozwój sztucznej inteligencji to problemy, które wykraczają poza granice państw. Międzynarodowa współpraca jest zatem niezbędna w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań. Ma ona służyć poprawie efektywności badań naukowych. To również ważny element polityki państwa, a także rozwoju współpracy z naszymi partnerami na arenie międzynarodowej – mówił.
Znaczenie współpracy międzynarodowej
Podsekretarz stanu zwrócił również uwagę na praktyczne aspekty współpracy międzynarodowej w nauce.
– Współpraca ta opiera się na wymianie wiedzy i doświadczeń, co zwiększa jej efektywność. Od dłuższego czasu intensywnie pracujemy nad umiędzynarodowieniem nauki. Ważnym elementem tych działań są projekty prowadzone przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej oraz Narodowe Centrum Nauki. Promujemy wyniki naszych badań za granicą i uczestniczymy w dużych projektach infrastruktury badawczej, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju – dodał.
Międzynarodowa współpraca jako klucz do rozwoju nauki
II Kongres Umiędzynarodowienia stanowił kontynuację debaty rozpoczętej wiosną w Gdańsku. Tematyka pierwszej edycji skupiona była wokół studentów, druga natomiast na doktorantach.
– Doktoranci są dla nas bardzo cenni, bo przyjeżdżają tu tworzyć nową wiedzę. Szybsze wydawanie dla nich wiz i prawa pobytu w Polsce zlikwiduje bariery w wymiarze zawodowym i prywatnym – mówił wiceminister Szeptycki.
Tematyka wrześniowej odsłony spotkania objęła również takie zagadnienia jak: promocja polskiej nauki za granicą, zatrzymywanie talentów oraz rola sojuszy Uniwersytetów Europejskich w podnoszeniu jakości badań. Szczególną uwagę poświęcono roli 25-letniego udziału Polski w Programach Ramowych UE w rozwoju krajowej nauki.
Debata międzyresortowa i spotkanie ze stypendystami programu im. Stanisława Ulama
W ramach kongresu wiceminister Szeptycki wziął także udział w międzyresortowej debacie z przedstawicielami resortów spraw zagranicznych, funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii. Spotkał się również z beneficjentami programu stypendialnego im. Stanisława Ulama.
Wśród naukowców, którzy przyjechali z Indii, Egiptu, Iranu, Turcji, Wietnamu, Nigerii, Hiszpanii i Rumunii, znalazły się osoby prowadzące badania w czołowych polskich ośrodkach akademickich, takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Program nie tylko wspiera rozwój ich naukowej kariery, ale również wzbogaca polskie środowisko akademickie o cenne międzynarodowe perspektywy. Spotkanie podkreślające znaczenie międzynarodowych relacji w budowaniu przyszłości nauki było świadectwem otwartości Polski na globalną współpracę i wymianę wiedzy.
Organizatorami wydarzenia byli: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz Narodowe Centrum Nauki (NCN).