W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Impact’23 – panel dyskusyjny z udziałem wiceministra Wojciecha Murdzka

12.05.2023

Wiceminister Wojciech Murdzek wziął udział w panelu dyskusyjnym „Romantyzm kosmosu czy kosmiczny biznes? Ambicje czy potrzeby? Wydatki czy inwestycje?” zorganizowanym w ramach Impact’23. Kongres to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczo-technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pod czerwono-zieloną ścianą z napisem Impact'23 na fotelach siedzi pięciu mężczyzn, na skraju z lewej siedzi wiceminister Murdzek który mówi do trzymanego w ręku mikrofonu.

W panelu uczestniczyli także Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna, rezerwowy astronauta ESA Sławosz Uznański i prof. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jednym z tematów dyskusji była kwestia zachęcania do inwestycji w sektorze kosmicznym. Wiceminister Wojciech Murdzek podkreślał, że Polska posiada ogromny potencjał kadrowy – nasi studenci osiągają znakomite wyniki na międzynarodowych zawodach. 

– Biznes wysokich technologii coraz bardziej ciągnie do Polski. To widać dlatego, że przede wszystkim liczą na naszych zdolnych młodych ludzi. Dopiero co rozstrzygnęliśmy trzecią edycję konkursu dla kół studenckich. Mamy tam wiele łazików, różnych pojazdów. Fantastyczne rzeczy robią nasi studenci - wygrywają w Stanach Zjednoczonych i w różnych punktach świata – wskazywał. 

Ilustrując ogromny potencjał kadrowy naszego kraju, wiceminister poinformował, że 11 proc. informatyków pracujących w CERN – jednym z największych i najnowocześniejszych ośrodków badawczych w Europie – pochodzi z Polski. 

Sekretarz Stanu w MEiN podkreślał, że ważny jest udział naszego kraju w działach Europejskiej Agencji Kosmicznej: – Bardzo duża praca rządu do wykonania, mądry program i mądra strategia tak, aby Polska rosła także w strukturach ESA. Podkreślał, że jest to konieczne, aby podnosić pozycję Polski na arenie międzynarodowej: – Jeżeli mówimy o ambicjach Polski, o pozycji międzynarodowej to bez elementu kosmosu, nie możemy realizować tych ambitnych planów naszego kraju. 

Wiceminister Wojciech Murdzek nawiązywał także do działań Ministerstwa Edukacji i Nauki, których celem jest rozwijanie kompetencji przyszłości wśród dzieci i młodzieży: – Teraz zrobimy wszystko, aby wzbudzić te ambicje w młodych ludziach. I tu jeden przykład – 1,2 mld zł na „Laboratoria Przyszłości”,  które pozwalają dzieciom pracować na nowoczesnym sprzęcie.  

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}