W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja II Konferencji Uniwersytetów Europejskich z udziałem wiceministra Andrzeja Szeptyckiego

05.09.2024

4 września w Krakowie rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie poświęcone tematyce sojuszy Uniwersytetów Europejskich. W uroczystej inauguracji wydarzenia uczestniczył podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki.

Zdjęcie: Wiceminister Andrzej Szeptycki przemawia na Konferencji Uniwersytetów Europejskich

O roli sojuszy Uniwersytetów Europejskich

Dwudniowa konferencja zorganizowana została przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności. Zgromadziła wybitne postaci ze świata nauki oraz liderów akademickich, którzy omówili kluczowe wyzwania i korzyści związane z funkcjonowaniem sojuszy Uniwersytetów Europejskich. 

– Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich jest dzisiaj bardzo ważnym narzędziem w procesie umiędzynarodowienia i unowocześniania uczelni. Sojusze Uniwersytetów Europejskich nie tylko zmieniają rzeczywistość edukacyjną, ale też przyczyniają się do wypracowania nowych rozwiązań i podnoszenia poziomu innowacyjności naszych uczelni – powiedział w wystąpieniu inaugurującym wydarzenie wiceminister Andrzej Szeptycki.

– Umożliwienie studentom uczenia w różnych krajach sprzyja nie tylko zwiększeniu mobilności młodego pokolenia, kadry akademickiej i wszystkich przedstawicieli środowiska naukowego, ale także przyczynia się do poprawy jakości kształcenia i do podniesienia międzynarodowej konkurencyjności instytucji szkolnictwa wyższego w Europie – podkreślił podsekretarz stanu.

Czołowi eksperci na temat międzynarodowej współpracy akademickiej

W uroczystej inauguracji dwudniowego spotkania wziął także udział dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Mirosław Marczewski. Wykład otwierający pt. „Universities without borders: the transformative power of European University Alliances as a new form of internationalization” wygłosiła prof. Dorothy Kelly z Uniwersytetu w Granadzie. 

Konferencja stała się okazją do spotkania z najważniejszymi specjalistami oraz zdobycia wiedzy na temat roli i przyszłości Uniwersytetów Europejskich w kontekście międzynarodowej współpracy akademickiej. W programie pierwszego dnia konferencji znalazły się panele dyskusyjne z udziałem renomowanych naukowców oraz przedstawicieli uczelni z całej Polski. W harmonogramie wydarzenia nie zabrakło dyskusji i prezentacji poruszających kwestie dobrych praktyk, a także wyzwań, przed którymi stają polskie instytucje szkolnictwa wyższego zaangażowane w międzynarodowe sojusze.

Uniwersytety Europejskie to obecnie 64 międzynarodowe konsorcja skupiające ponad 560 instytucji szkolnictwa wyższego z całego kontynentu.

– Za ogromny sukces należy uznać fakt, że aż 32 polskie uczelnie wchodzą w skład 30 sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Jesteśmy członkami prawie połowy wszystkich 64 sojuszy istniejących obecnie w Europie – zaznaczył wiceminister Andrzej Szeptycki. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}