Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile
06.10.2020
Tworzenie uczelni, to dzieło ponadczasowe, dzieło wielu pokoleń – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna 5 października 2020r. podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile, która była jednocześnie Inauguracją Roku Akademickiego Związku Wielkopolskich Publicznych Uczelni Zawodowych.
Tegoroczna inauguracja odbyła się w reżimie wynikającym z wytycznych epidemiologicznych. Osoby, które nie uczestniczyły bezpośrednio w wydarzeniu, mogły śledzić uroczystości on-line.
20 lat istnienia PUSS w Pile
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile obchodzi właśnie jubileusz 20-lecia.
- To wyjątkowy rok dla waszej wspólnoty, która łączy wykładowców, studentów oraz pracowników administracji, gdy świętujecie 20 lat waszej historii. Przez ten czas bardzo mocno wpisaliście się w mapę regionu - podkreślił wiceminister Wrochna.
Rektor uczelni dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PUSS, przypomniał jak wyglądały początki funkcjonowania największej obecnie Uczelni publicznej w regionie. - W 2000 roku, jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile, rozpoczęliśmy kształcenie na pięciu specjalnościach studiów licencjackich i inżynierskich. Dziś oferujemy studia na 12 kierunkach i 27 specjalnościach technicznych, medycznych i społecznych, prowadzonych również na poziomie studiów magisterskich, a marka uczelni jest doskonale rozpoznawalna w regionie i nie tylko – zauważył.
Uczelnia jako wspólnota
Tworzenie uczelni to naprawdę dzieło ponadczasowe. Uczelnia jest wspólnotą – i to jest słowo kluczowe dzisiejszego dnia, a jej zadaniem jest poszukiwanie dobra, prawdy i piękna. Co to znaczy być wspólnotą? Tego szczególnie doświadczyliśmy w minionym roku, kiedy stanęliśmy przed zadaniami związanymi z pandemią koronawirusa – mówił wiceminister Grzegorz Wrochna.
- Jestem przekonany, że uczelnia, jako wspólnota akademicka sprosta kolejnym wyzwaniom, które czekają w nowym roku akademickim. Tym bardziej, że działalność PUSS w Pile, jest dobrze znana w Ministerstwie, a realizowany przez Uczelnię projekt studiów dualnych, był często przedstawiany jako wzór wielu uczelniom akademickim – dodał minister.
Otwarcie nowych pracowni inżynierskich w Pile
Wiceminister Grzegorz Wrochna wziął też udział w uroczystości otwarcia nowych pracowni inżynierskich. MNiSW na rozbudowę bazy dla kierunków inżynierskich uczelni przekazało ponad 3,4 mln zł.
W laboratorium inżynierii produkcji studenci mają do dyspozycji najnowocześniejszy symulator spawania, który eliminuje z procesu substancje toksyczne oraz promieniowanie UV, na które narażeni byli dotąd uczący się tej sztuki. Znajduje się tam także wtryskarka laboratoryjna, która pozwala wykonywać próbki do badań wytrzymałościowych tworzyw sztucznych.
W pracowni metrologii znajduje się m.in. skaner 3D, dzięki któremu mierzyć można precyzyjnie detale. To urządzenie wykorzystywane jest w działach jakości produkcji.
Nowoczesny sprzęt zyskała także pracownia termodynamiki i eksploatacji oraz laboratorium silników spalinowych, gdzie znajdują się silniki wykorzystane obecnie w pojazdach, dzięki czemu kształcić można studentów z zakresu ich diagnostyki, eksploatacji i budowy.
Stacja kontroli pojazdów wyposażona została w najnowocześniejszy sprzęt, który ukazuje studentom metody i analizy wykorzystywane w diagnostyce pojazdów.
W pracowniach znajdują się także prace inżynierskie absolwentów uczelni, ukazujące np. proces automatyzacji produkcji, co wykorzystywane będzie przy zajęciach z automatyki i robotyki.