W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracje roku akademickiego z udziałem przedstawicieli resortu nauki

07.10.2024

Kolejne polskie uczelnie uroczyście otwierają nowy rok akademicki. W ubiegłym tygodniu w inauguracjach uczestniczyli wiceministrowie: Maria Mrówczyńska, Marek Gzik, Andrzej Szeptycki oraz Maciej Gdula.

Wiceminister Szeptycki stoi pośrodku grupy osób w ceremonialnych strojach.

Oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego to ważny moment w życiu każdej uczelni. W ostatnich dniach w inauguracjach w całym kraju uczestniczyli wiceministrowie resortu nauki, którzy z jednej strony zwracali uwagę na znaczenie zmian w obszarze szkolnictwa wyższego, a z drugiej podkreślali kluczowe role uczelni w procesach transformacji gospodarczej oraz zapewnieniu równych szans w dostępie do edukacji i kształcenia.

Udział wiceministrów resortu nauki w inauguracjach roku akademickiego 2024/2025

Wiceminister Maria Mrówczyńska wzięła udział w uroczystościach inauguracyjnych na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Z kolei wiceminister Marek Gzik powitał nowy rok akademicki w gronie społeczności Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wiceminister Maciej Gdula uczestniczył w inauguracjach na Uniwersytecie Gdańskim oraz Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, a wiceminister Andrzej Szeptycki - na Uniwersytecie Warszawskim.

Sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik o współpracy nauki z biznesem

Podczas inauguracji na Politechnice Śląskiej sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik zwrócił uwagę na najważniejsze wyzwania stojące przed szkolnictwem wyższym. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie zacieśnienia współpracy między nauką a biznesem, która w perspektywie czasowej przyczyni się do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju Polski. – Jesteśmy w trakcie głębokiej transformacji gospodarczej, szczególnie w sektorze energetycznym. Tylko dobra współpraca nauki z biznesem może zaowocować wzmocnieniem krajowego potencjału – mówił.

Wiceminister Maciej Gdula o równości szans w dostępie do edukacji i kształcenia

Na Uniwersytecie Gdańskim wiceminister Maciej Gdula wskazał na kwestie równości szans w dostępie do edukacji i kształcenia. Podkreślił, że jednym z priorytetów ministerstwa jest zapewnienie każdemu możliwości studiowania. – Chcemy, by młodzież z całej Polski miała łatwy dostęp do szkolnictwa wyższego, bez względu na miejsce zamieszkania. Ekonomiczne bariery nie powinny nikomu stanąć na drodze do zdobywania wiedzy i umiejętności – wskazywał wiceminister Gdula.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}