W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje i rekomendacje MEiN dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczące działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie

19.03.2022

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informacje i rekomendacje dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczące działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie. W materiale znalazły się m.in. informacje dotyczące przyjęcia i opłat za studia, świadczeń dla studentów, udziału w programach przygotowanych dla obywateli Ukrainy. Rekomendacje mają ułatwić kontynuowanie studiów oraz pracy naukowej w polskich uczelniach i ośrodkach naukowych, a także podjęcie pracy zgodnie z posiadanymi tytułami naukowymi i kwalifikacjami.

Grantowe tło z uśmiechniętymi dziewczynami i chłopakiem, żółte kółko z wykrzyknikiem, logotyp Ministerstwa Edukacj i Nauki, napis Informacje i rekomendacje MEiN dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczące działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie

Materiał przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki został podzielony na trzy części. W pierwszej z nich znalazła się informacja o specjalnych rozwiązaniach dotyczących obywateli Ukrainy (i obywateli Polski) wynikających z wprowadzenia ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. W tekście zostały szczegółowo omówione kwestie: przyjęcia na studia i kontynowania studiów, opłat za studia, opłat za studia dla obywateli polskich – studentów kierunków medycznych w uczelniach działających na terytorium Ukrainy, świadczeń dla studentów i kredytów studenckich oraz kontynuacji zatrudnienia. 

W części dotyczącej specjalnych programów i inicjatyw w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki przeznaczonych dla obywateli Ukrainy znalazły się informacje dotyczące m.in. rządowego programu „Solidarni z Ukrainą” (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej), możliwości udziału obywateli Ukrainy w aktywnościach w ramach programu CEEPUS, specjalnego programu Narodowego Centrum Nauki dla ukraińskich naukowców czy programu wsparcia współpracy z Ukrainą Polskiej Akademii Nauk. Ważne miejsce w materiale zajmują także kwestie wsparcia psychologicznego, wolontariatu studentów ukraińskich w Polsce czy kursu wyrównawczego z języka polskiego jako obcego. 

W rekomendacjach MEiN znalazły się ponadto informacje w sprawie istniejących rozwiązaniach prawnych dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce przed wybuchem konfliktu zbrojnego oraz przybywających do Polski od wybuchu konfliktu zbrojnego, w tym m.in. dotyczące ubiegania się o stopień doktora, opłat pobieranych przez uczelnie czy uznawalności wykształcenia i uprawnień do wykonywania zawodu (w tym zawodu nauczyciela). 

Materiały

Informacje i rekomendacje MEiN dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczące działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie
Informacje​_i​_rekomendacje​_dla​_uczelni​_-​_Ukraina.pdf 0.21MB
{"register":{"columns":[]}}