W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IV konferencja sprawozdawcza programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” z udziałem wiceministra Marka Gzika

19.11.2024

Sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik otworzył na Politechnice Śląskiej w Gliwicach czwartą edycję konferencji sprawozdawczej uczelni biorących udział w pierwszym konkursie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” (IDUB).

Widok od tyłu na salę, w rzędach krzeseł siedzą ludzie, przed nimi na podwyższeniu pięć pustych białych foteli, dalej ekran z napisem 4th progress review conference, z boku za mownicą stoi mężczyzna w garniturze.

Konferencja stanowiła ważny element procesu monitorowania postępów i bieżącej oceny realizacji planów rozwoju opracowanych przez uczelnie wybrane konkursy. W spotkaniu udział wzięli zarówno beneficjenci pierwszej edycji konkursu jak i podmioty uprawnione do udziału w kolejnej edycji przedsięwzięcia.

– Widać już efekty programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Ocena śródokresowa pierwszej edycji pokazała, że finansowanie i status IDUB zapewniają warunki niezbędne do szybkiego rozwoju polskich uczelni badawczych. Program ten zwiększa ich internacjonalizację i umożliwia inicjowanie ważnych zmian w kulturze uniwersyteckiej. Jest to bez wątpienia cenna inicjatywa, która powinna być kontynuowana jako strategiczna inwestycja polskiego rządu - mówił podczas otwarcia konferencji wiceminister Marek Gzik.

– Misją uniwersytetów badawczych jest prowadzenie badań naukowych na najwyższym, światowym poziomie i dalsze kształcenie najzdolniejszych umysłów, rekrutowanych zarówno lokalnie, jak i globalnie.  Polityka uniwersytetów badawczych musi zachęcać, szkolić i rozwijać bazę wybitnych talentów i zdecydowanie przeciwstawiać się drenażowi mózgów, Dlatego tak ważne jest inwestowanie w kapitał ludzki. Uczelnia IDUB powinna stwarzać jak najlepsze warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego zarówno swoim pracownikom naukowym, nauczycielom akademickim jak i całej kadrze uczelni. Ważnym jest również, aby w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, uniwersytety badawcze elastycznie i otwarcie reagowały na pojawiające się nowe  wyzwania i zmiany i umiały się dostosować – dodał wiceminister Marek Gzik.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}