W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak Polacy zdobywali Kosmos

02.02.2024

Kanał TVP Nauka przygotował cykl dokumentalny opowiadający o wkładzie polskich naukowców w badania przestrzeni kosmicznej. Pierwszy odcinek serii „Polacy w Kosmosie” zostanie wyemitowany już w najbliższą sobotę o godz. 16:30. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Zdjęcie astronauty na tle nieba, obok napis Polacy w kosmosie - TVP Nauka.

Nie tylko Mirosław Hermaszewski

Paliwo do lądownika Eagle, wysokowydajna pompa paliwowa dla rakiety Saturn V, mieszanka, którą oddychali astronauci podczas misji Apollo, Lunar Roving Vehicle, instrument do rentgenowskich obserwacji Słońca, a także dziesiątki przyrządów dla sond kosmicznych wysłanych w stronę Marsa, Jowisza czy Słońca – to tylko niektóre z osiągnięć polskich inżynierów uczestniczących w podboju Kosmosu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wkład wnieśli Polacy w tworzenie technologii kosmicznych. Przy programie Apollo konkurowały nawet dwie ekipy naukowców pochodzących z Polski. Łazik księżycowy to także dzieło naszego rodaka. Obecnie bardzo aktywnie działamy w ramach przełomowej misji JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), a wkrótce prawdopodobnie drugi Polak w historii poleci w Kosmos.

„Polacy w Kosmosie”

Cykl składa się z 8 filmów dokumentalnych, opowiadających historie osób o polskich korzeniach, które poświęciły swoje życie nauce i przyczyniły się do podróży człowieka w nieznane. W serii prezentowane są unikalne materiały, niektóre z nich publikowane po raz pierwszy, dotyczące udziału Polski i naukowców polskiego pochodzenia w najbardziej spektakularnych programach eksploracji Kosmosu.

Seria będzie emitowana na antenie TVP Nauka w kolejne soboty i niedziele lutego o godz. 16:30:

  • 3 lutego – Mały krok dla człowieka
  • 4 lutego – Epoka wahadłowców
  • 10 lutego – Program Apollo
  • 11 lutego – księżycowy samochód godz. 16:30
  • 17 lutego – Układ słoneczny
  • 18 lutego – Polskie rakiety
  • 24 lutego – Dom na orbicie
  • 25 lutego – Polski kosmonauta 
{"register":{"columns":[]}}