W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kierownictwo MEiN uczciło pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

02.08.2023

1 sierpnia w Warszawie odbyły się centralne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Marsz Mokotowa, koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, wystawy historyczne i spektakle teatralne – to tylko niektóre wydarzenia zorganizowane w ramach tegorocznych obchodów. Hołd polskim bohaterom oddali także minister Przemysław Czarnek oraz wiceminister Marzena Machałek.

Przed wejściem do szarego budynku stoi grupa ludzi, z przodu minister Czarnek i wiceminister Machałek trzymają w rękach płonące znicze.

Godzina „W” – moment zadumy

Punktualnie o godzinie 17.00 w całej Warszawie wybrzmiały syreny alarmowe, a mieszkańcy zatrzymali się na chwilę, by w ciszy upamiętnić powstańców warszawskich. Cześć bohaterom oddali także minister Przemysław Czarnek i wiceminister Marzena Machałek wraz z pracownikami MEiN. Przedstawiciele resortu zgromadzili się przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki w al. Szucha 25, by w zadumie uczcić pamięć walczących i poległych za Polskę. W historycznym gmachu w czasie wojny mieścił się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego.

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki – wspólne muzykowanie z historią w tle

Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” odbywa się cyklicznie od 2006 roku. Inicjatywa na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości organizowanych w ramach obchodów rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. W tegorocznej odsłonie wydarzenia wzięła udział Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek.

Muzyczne spotkanie każdego roku gromadzi na placu Piłsudskiego tłumy mieszkańców stolicy, którzy wspólnie oddają hołd bohaterom narodowym. Jest to swoista przestrzeń integracji międzypokoleniowej i podtrzymywania pamięci o polskiej historii. To również wyjątkowe miejsce spotkania z żywą historią – w gronie słuchaczy są powstańcy warszawscy, którzy byli bezpośrednimi uczestnikami walk powstańczych w 1944 roku.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych odbyło się w tym roku z udziałem artystów, orkiestry i tzw. Chóru Warszawiaków – amatorskiego zespołu mieszkańców stolicy, pod batutą Jana Stokłosy. Podczas koncertu wybrzmiała m.in. „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka” i „Mała dziewczynka z AK”.
Inicjatywa organizowana jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie – polskie kroki ku niepodległości

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 (określonej kryptonimem „W”). Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii miasta. Heroiczne zmagania powstańców z hitlerowskim okupantem trwały ponad dwa miesiące i zakończyły się 2 października.

Rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej wydał dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski „Bór”. Po prawie pięciu latach niemieckiej okupacji mieszkańcy stolicy z entuzjazmem stanęli do walki. Powstańczy zryw miał doprowadzić do wyzwolenia miasta spod hitlerowskiej niewoli przed wkroczeniem Armii Czerwonej.

Powstańcy reprezentowali pełen przekrój społeczeństwa polskiego. Do walki przeciwko wrogowi stanęli wówczas robotnicy i intelektualiści, stronnicy niemal wszystkich opcji politycznych, ludzie w różnych wieku, różnego pochodzenia i różnych wyznań.

Planowany na kilka dni zryw trwał ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło około 200 tysięcy osób, zarówno żołnierzy Armii Krajowej, jak i cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Powstanie Warszawskie było największym tego typu aktem oporu w okupowanej przez hitlerowców Europie.

Dla Polaków jest ono dzisiaj symbolem męstwa w walce o niepodległość Ojczyzny.

Foto: MEiN i KPRP

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}