Kierownictwo MEiN uczestniczyło w obchodach 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej
10.04.2022
Kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki wzięło udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Minister Przemysław Czarnek oraz wiceministrowie Marzena Machałek, Tomasz Rzymkowski i Włodzimierz Bernacki uczestniczyli we mszy świętej, apelu pamięci oraz złożyli wieńce na pl. Piłsudskiego. W całym kraju trwają uroczystości upamiętniające katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku.
Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Od mszy świętej w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie rozpoczęły się uroczystości rocznicowe, w których wzięli udział minister Przemysław Czarnek oraz wiceministrowie Marzena Machałek, Tomasz Rzymkowski oraz Włodzimierz Bernacki. W nabożeństwie uczestniczyli także: premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Rady Ministrów oraz parlamentarzyści i europarlamentarzyści.
Po mszy świętej rozpoczął się apel pamięci pod Pałacem Prezydenckim. W tym miejscu, zaraz po ogłoszeniu tragicznej informacji o katastrofie prezydenckiego samolotu, gromadziły się tłumy Polaków, którzy oddawali hołd poległym, składali kwiaty i zapalali znicze. Podczas uroczystości szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odczytał nazwiska osób poległych pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.
Delegacja Ministerstwa Edukacji i Nauki złożyła także wieńce pod pomnikiem śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP oraz Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego.
Uroczystości rocznicowe
W całym kraju trwają uroczystości z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W różnego rodzaju wydarzeniach upamiętniających będą uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Zaplanowano także koncerty i pokazy filmowe.
10 kwietnia 2010 r. – #Pamiętamy!
10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41 pod Smoleńskiem doszło do katastrofy lotniczej, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wśród ofiar byli także: wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele ministerstw oraz organizacji kombatanckich i społecznych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy mordu w Katyniu.
– Zbrodnia katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę – miał powiedzieć Prezydent RP Lech Kaczyński na uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. To niewygłoszone przemówienie to ostatnie przesłanie Lecha Kaczyńskiego.