Konferencja „Budowanie mostów dla przyszłych pokoleń” w Dreźnie z udziałem wiceminister Marii Mrówczyńskiej
30.05.2024
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska wzięła udział w konferencji naukowej „Budowanie mostów dla przyszłych pokoleń” (Building Bridges for a Net Zero Future).
„Budowanie mostów dla przyszłych pokoleń”
Konferencja „Budowanie mostów dla przyszłych pokoleń” jest doskonałą przestrzenią dla wymiany myśli i spostrzeżeń na temat wsparcia oraz zapewnienia warunków i źródeł finansowania dla efektywnego rozwoju badań naukowych. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia zwrócono również uwagę na konieczność popularyzacji nauki oraz wspierania działalności młodych naukowców. Rozmawiano także na temat zdrowia, energetyki i ochrony klimatu.
Budowanie lepszej przyszłości
Wiceminister Maria Mrówczyńska podkreśliła znaczenie tego typu wydarzeń w kontekście kształtowania nowych trendów w badaniach naukowych, a także integracji i wymiany wspólnych doświadczeń. - Jest to łączenie teraźniejszości i przyszłości. Z punktu widzenia Polski ważne jest, abyśmy budowali te mosty w sposób wyważony i zrównoważony. Istotne jest również, byśmy wyniki badań naukowych wykorzystywali do budowania lepszej przyszłości.
Podsekretarz stanu w MNiSW zwróciła także uwagę na społeczne aspekty wspierania innowacyjnych rozwiązań. Popularyzacja działalności badawczej jest kluczowe dla rozwoju kolejnych pokoleń. - Wśród najważniejszych zadań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest realizowanie polityki naukowej państwa. Jeśli mówimy o przyszłości dla pokoleń, to jednym z priorytetów naszego resortu jest zwrócenie uwagi na problematykę zmian klimatu. W ramach tego priorytetu chcemy dalej wspierać m.in. transport niskoemisyjny.
Nauka dobrem publicznym
Istotne jest również wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, która nie tylko przyczynia się do postępu nauki, ale także buduje mosty między narodami. Wspólne projekty badawcze, wymiana studentów i naukowców, a także otwarty dostęp do wyników badań mogą przyczynić się do odnalezienia odpowiednich rozwiązań dla globalnych problemów tj. zmiany klimatyczne czy bezpieczeństwo energetyczne. - Nauka jest dobrem publicznym. Powinna być otwarta i dostępna dla każdego. Jako państwo powinniśmy zapewnić bezpieczeństwo prowadzenia badań naukowych, zarówno pod kątem miękkich zabezpieczeń, ale również bezpieczeństwa infrastruktury badawczej, szczególnie w kontekście sytuacji geopolitycznej – mówi minister Maria Mrówczyńska.
Rozwój infrastruktury akademickiej to inwestycja w przyszłość naszego kraju
Z wyzwaniami współczesnego świata borykają się również studenci. Zapewnienie młodym ludziom odpowiednich warunków do nauki i życia przyczyni się do poprawy jakości kształcenia oraz zwiększenia atrakcyjności polskich uczelni na arenie międzynarodowej. To z kolei zachęci młode pokolenie do studiowania i rozwijania się w Polsce, co w perspektywie czasowej przełoży się na rozwój gospodarki i społeczeństwa, czyniąc nasz kraj bardziej innowacyjnym.
Wiceminister Maria Mrówczyńska zapewniła o dalszym wsparciu resortu nauki na rzecz środowiska akademickiego dla jeszcze pełniejszego rozwoju potencjału naukowego. - Studenci powinni mieć godne warunki do nauki i studiowania. Zadbamy o to, aby sytuacja młodych ludzi coraz bardziej się stabilizowała – zarówno w zakresie kształcenia, jak i zakwaterowania. Nasze plany są dobrze sprecyzowane. Minister Dariusz Wieczorek wielokrotnie podkreśla, że naszym głównym celem jest wspieranie budowy i modernizacji domów studenckich. Pracujemy również nad pozyskaniem większego dofinansowania. Tylko w 2024 roku na ten cel resort nauki przeznaczy 150 mln zł.