W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Euro Power & OZE Power

08.11.2024

Minister Dariusz Wieczorek wziął udział w 40. jubileuszowej edycji konferencji Euro Power & OZE Power. To jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży energetycznej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, skupiające się na kluczowych wyzwaniach i problemach tego sektora.

W zaciemnionej sali pod podświetloną na czerwono ścianą stoi sześciu mężczyzn w garniturach i kobieta w czarnej marynarce i zielonej sukience, drugi z lewej minister Wieczorek.

Podczas wydarzenia liderzy sektora energetycznego dyskutowali o bieżących wyzwaniach, które obejmują rozwój wielkoskalowych farm fotowoltaicznych, energetyki wiatrowej, nowoczesnego ciepłownictwa oraz technologii dla energetyki rozproszonej i cyfryzacji. Wśród tematów nie zabrakło także analiz związanych z ekonomiczno-politycznym kontekstem rozwoju branży energetycznej, która stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi z transformacją ku zrównoważonym źródłom energii.

Wpływ sztucznej inteligencji na transformację energetyczną

Jednym z najważniejszych punktów programu była debata pt. „Ile prądu zużywa AI? Przyszłość polskiej transformacji energetycznej” z udziałem ministra Dariusza Wieczorka. Podczas sesji omówiono kwestie związane z rosnącą energochłonnością sztucznej inteligencji, której globalne zużycie energii dorównuje obecnie zużyciu energii całej Holandii. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że dynamiczny rozwój technologii AI wiąże się z ryzykiem wzrostu emisji i może przyczynić się do przyspieszenia kryzysu klimatycznego.

Debata skupiła się na poszukiwaniu zrównoważonych rozwiązań energetycznych, które pomogłyby zminimalizować wpływ sztucznej inteligencji na środowisko. Rozmówcy zwrócili uwagę na konieczność wdrożenia nowoczesnych technologii i efektywnych źródeł energii, które pozwolą połączyć dynamiczny rozwój cyfrowy z odpowiedzialnym podejściem do ekologii.

– Rozwój AI niesie za sobą znaczące koszty energetyczne i ekologiczne, ale jednocześnie wykorzystanie sztucznej inteligencji może przyczynić się do lepszego zarządzania sieciami energetycznymi i optymalizacji zużycia energii. Polska posiada cenny kapitał w postaci specjalistów m. in. w dziedzinie sztucznej inteligencji, technologii kwantowych czy nanotechnologii. Badania w tych obszarach mogą realnie przyczynić się do sukcesu transformacji energetycznej poprzez innowacyjne rozwiązania, np. w dziedzinie materiałów o niskim poborze mocy czy optymalizacji algorytmów – mówił minister Dariusz Wieczorek.

– Istotna będzie kwestia współpracy instytutów badawczych i uczelni z firmami technologicznymi i sektorem energetyki, m.in. poprzez właściwe przygotowanie absolwentów. Odpowiednie regulacje i dobre finansowanie badań przyczynią się nie tylko do rozwoju technologicznego, ale również do przeprowadzenia polskiej transformacji energetycznej, która oczekiwana jest przez społeczeństwo i niezwykle potrzebna środowisku naturalnemu – dodał szef MNiSW.

Platforma dialogu dla rozwoju polskiego sektora energetycznego

Konferencja Euro Power & OZE Power stworzyła ważną przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów pomiędzy przedstawicielami branży i sektora publicznego, umożliwiając wspólne poszukiwanie rozwiązań, które pomogą sprostać wyzwaniom stojącym przed polskim sektorem energetycznym.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}