W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja naukowa „Wspólne wartości a różnorodność kultury prawnej państw europejskich”

22.07.2022

Minister Przemysław Czarnek wziął udział w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodności kultury prawnej państw europejskich. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele świata nauki i polityki z Polski oraz Włoch.

Zdjęcie zbiorowe uczestników spotkania, stoją w rzędzie pod ścianą, za nimi polskie i włoskie flagi.

O powrocie do prawa, które powinno bazować na wartościach, mówił minister Przemysław Czarnek. Szef MEiN odniósł się w swoim wystąpieniu do zastępowania prawa naturalnego prawem międzynarodowym: – Otóż każde prawo stanowione, czy ono będzie prawem stanowionym na małym obszarze, czy też na całej kuli ziemskiej, jeśli nie będzie bazowało na wartościach, to się rozsypie – wskazywał Minister Edukacji i Nauki.

– Na naszych oczach rozsypał się system prawa międzynarodowego publicznego. Trwanie Rosji, jako stałego członka rady bezpieczeństwa ONZ, to jest kompromitacja sama w sobie. To już nie funkcjonuje, to już dawniej nie funkcjonowało, tylko myśmy tego nie widzieli, bo nie w naszej części Europy dokonywały się zbrodnie – podkreślał minister Przemysław Czarnek.  

– Prawo międzynarodowe musi bazować na wartościach. Ponownie musimy bazować na fundamencie tych wartości, które legły u podstaw Europy, jaką dzisiaj znamy – podsumował minister.

Międzynarodowe konferencja naukowa „Wspólne wartości a różnorodność kultury prawnej państw europejskich” 

Celem konferencji była dyskusja na temat różnorodności kulturowej i prawnej państw europejskich oraz ich roli w kształtowaniu systemu wartości europejskiej kultury prawnej. Tematykę wydarzenia uczestnicy debaty odnosili do kryzysu tożsamościowego Europy oraz współczesnych wyzwań geopolitycznych (m.in. wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, procesy migracyjne). 

W panelu dyskusyjnym moderowanym przez szefa GPM Radosława Brzózkę udział wzięli:

  • dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL, Minister Edukacji i Nauki,
  • Senator Manuel Vescovi, Członek Senatu Republiki Włoskiej, Wiceprzewodniczący Włoskiej Delegacji przy Stałym Zgromadzeniu Europy,
  • prof. Fabrizio Giulimondi, Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”,
  • dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWM, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski,
  • ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • o. dr Zdzisław Klafka, Rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu,
  • dr hab. Marcin Szewczak, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.


Wśród zaproszonych gości znaleźli się Ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati, Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders oraz Prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki.

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}