Konferencja „Postępowania awansowe w świetle dotychczasowych doświadczeń. Praktyka organów I i II instancji”
21.10.2024
W centrum konferencyjno-szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się konferencja pt. „Postępowania awansowe w świetle dotychczasowych doświadczeń. Praktyka organów I i II instancji”. W spotkaniu wziął udział szef resortu nauki Dariusz Wieczorek.
Podczas wydarzenia omówiono zagadnienia dotyczące nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, a także procedury nadawania tytułów profesora i stopni doktora habilitowanego. Dyskusje dotyczyły również dobrych praktyk w zakresie sporządzania recenzji oraz orzecznictwa sądów administracyjnych w sprawach awansów naukowych.
Podczas swojego wystąpienia minister Dariusz Wieczorek zwrócił uwagę na aktualne wyzwania, jakie stoją przed środowiskiem akademickim i naukowym. – Dzisiejsza dyskusja jest niezwykle istotna w kontekście naszych prac nad nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym. To doskonały moment, aby poruszyć kwestie, którymi zajmuje się Rada Doskonałości Naukowej. Świadomie unikamy wprowadzania rewolucyjnych zmian, ale jesteśmy otwarci na dyskusję i oczekiwania środowiska akademickiego oraz naukowego – mówił szef resortu nauki.
– Są również koszty związane ze stypendiami studenckimi i doktoranckimi. Zależy nam na tym, aby studenci i doktoranci mieli klarowną ścieżkę kariery na polskich uczelniach, tak by nie musieli wyjeżdżać z Polski, aby kontynuować swoją działalność naukową poza granicami kraju. To obszar, który również wymaga poprawy – dodał.
Minister mówił również o działaniach resortu, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności polskich uczelni dla studentów zagranicznych. – Pracujemy nad projektem dotyczącym systemu wizowego, który dotyczy studentów zagranicznych. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przejmie odpowiedzialność za proces weryfikacji kandydatów na studia, w tym nostryfikację dyplomów. Naszym celem jest stworzenie jednego, centralnego miejsca, które będzie obsługiwać ten proces, aby zagraniczni studenci mogli łatwiej podjąć studia w Polsce już od przyszłego roku.
Wizyta szefa MNiSW na UWM była też dobrą okazją do spotkania z rektorami uczelni z północno-wschodnich terenów Polski, aby omówić kluczowe zagadnienia dotyczące rozwoju ośrodków akademickich w tym regionie.