Obecnie 75 tys. dzieci ukraińskich uchodźców jest już w polskich szkołach. Apelujemy o tworzenie oddziałów przygotowawczych
18.03.2022
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, sekretarza Stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera.
Podczas wystąpienia szef MEiN Przemysław Czarnek przedstawił obecną sytuację związaną z przyjmowaniem dzieci ukraińskich uchodźców do polskich szkół. – Obecnie 75 tys. dzieci ukraińskich uchodźców jest już w polskich szkołach, 10% z nich w oddziałach przygotowawczych, 90% z nich w klasach razem z polskimi dziećmi. Szacujemy, że uczniów pochodzących z Ukrainy, którzy mogą się zgłosić do szkół, będzie około 700 tys. – zaznaczył minister.
Szef resortu zaznaczył też, że na wniosek samorządowców i organów prowadzących, w tzw. specustawie uchwalonej w poprzednią sobotę, zostało stworzone niezwykle elastyczne instrumentarium prawne. Pozwala ono na przyjmowanie dzieci ukraińskich uchodźców zarówno do szkół i klas polskich, jak i na tworzenie oddziałów przygotowawczych w następujących kategoriach wiekowych: w klasach 1-3, 4-6 i 7-8 oraz w szkołach ponadpodstawowych.
W oddziałach przygotowawczych ukraińskie dzieci uczą się w szczególności języka polskiego - minimum, które wymagane jest od szkół, to sześć godzin tygodniowo. – Wszystko inne, co znajdzie się w programie nauczania w oddziałach przygotowawczych zależy od szkoły, jej dyrektora i rady pedagogicznej – zaznaczył szef MEiN.
– Oddziały przygotowawcze mogą być tworzone również w infrastrukturze, która nie znajduje się w szkołach i nie jest wykorzystywana na potrzeby polskiej edukacji. Wszystko po to, by opiekując się dziećmi ukraińskimi – do czego jesteśmy zobowiązani jako sąsiedzi – nie zakłócać polskiego systemu edukacji. Tak, aby polskie dzieci mogły w normalny sposób kontynuować swoją edukację i przygotowywać się do promocji do następnych klas – podkreślił minister. Dodatkowo zapowiedział też, iż w kolejnych dniach zostaną podjęte dalsze decyzje uelastyczniające system dotyczące warunków bezpieczeństwa oraz warunków technicznych adaptowanej infrastruktury.
Na zakończenie minister podziękował również spółkom Skarbu Państwa, Ministerstwu Aktywów Państwowych oraz wicepremierowi Jackowi Sasinowi za współpracę i przekazywanie potrzebnej infrastruktury dla tworzenia oddziałów przygotowawczych.