Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich z wizytą w MNiSW
17.01.2024
17 stycznia w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego szef resortu Dariusz Wieczorek wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami KRZaSP.
Wśród uczestników posiedzenia znaleźli się:
- prof. zw. dr hab. Waldemar Tłokiński, Przewodniczący Prezydium KRZaSP,
- dr Włodzimierz Banasik,
- dr Anna Czekirda,
- prof. dr hab. Marcin Krawczyński,
- prof. dr hab. Teresa Martyniuk,
- dr Marcin Pawęska,
- dr Ewa Strupińska-Thor,
- mgr Andrzej Żyławski,
- mgr Joanna Odyniec-Szołoch.
– Wracamy do dialogu i współpracy z różnymi środowiskami, świadomi wyzwań, jakie w ostatnich latach się pojawiły. Każde środowisko ma swoje problemy, ale także propozycje ich rozwiązań. Choć nie wszystkie kwestie będą łatwe do rozwiązania, chcemy dążyć do doskonałości i podejmować działania, które leżą w naszej mocy – powiedział na wstępie Minister Nauki.
– Zakładamy, że w obszarze nauki i sfery ustawodawczej głównym partnerem do prowadzenia rozmów i konsultacji będzie Rada Główna, w której mają Państwo przedstawicieli. Chcemy przywrócić rangę Radzie, w której reprezentanci różnych grup mogą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach, wyrażać swoje opinie oraz dążyć do znalezienia kompromisów w celu doskonalenia sytuacji – zaznaczył szef resortu.
– Planujemy zmianę ustawy w połowie roku. Na początku chcemy podsumować to, co było dotychczas w ustawie, a następnie zająć się propozycjami zmian, by móc skierować je do sejmu – wskazał minister Wieczorek.
Na koniec wystąpienia szef resortu nauki zapewnił zebranych, że ministerstwo jest otwarte na wszystkie sugestie i nowe rozwiązania. Dodał też, że kluczową sprawą jest jakość kształcenia i tę jakość ministerstwo będzie weryfikować we wszystkich uczelniach.
Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich
KRZaSP jest dobrowolnym zrzeszeniem rektorów polskich uczelni niepublicznych i publicznych prowadzących kształcenie na poziomie zawodowym (I oraz II stopnia).
Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich powstała na Zjeździe Założycielskim w Warszawie 15 grudnia 2005 r. Do jej zadań należy m.in. podejmowanie działań na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, troska o dostosowanie polskiego systemu edukacyjnego do standardów europejskich, koordynowanie współpracy między uczelniami, reprezentowanie szkolnictwa wyższego oraz przygotowywanie opinii dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.