„Kształcenie zawodowe przyszłości” – konferencja z udziałem wiceministra Dariusza Piontkowskiego
12.12.2022
Wystąpienia ekspertów, panele tematyczne, targi umiejętności poświęcone edukacji zawodowej i warsztaty z doradztwa zawodowego – to najważniejsze punkty konferencji pt. „Kształcenie zawodowe przyszłości”. W wydarzeniu zorganizowanym na Politechnice Białostockiej wziął udział Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki.
Kształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy
– Szkoły branżowe i technika od kliku lat ulegają dużym zmianom. Szkoły te muszą oferować praktyczną naukę zawodu, dostosowywać swoją ofertę do rynku pracy – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski. Dodał, że dobry, interesujący i dobrze płatny zawód można zdobyć już na etapie szkoły ponadpodstawowej.
Sekretarz Stanu w MEiN zwrócił uwagę na inwestycje i zwiększone nakłady na szkoły branżowe i technika. Podkreślił, że organy prowadzące pozyskują z różnych źródeł środki na ich rozwój. Przekłada się to m.in. na lepsze wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt, a przede wszystkim na wzrost poziomu edukacji praktycznej.
Wiceminister zachęcał szkoły do jeszcze szerszej współpracy ze środowiskiem pracodawców: – Kontakt z biznesem pozwoli jeszcze lepiej dopasować ofertę do ryku pracy i potrzeb uczniów .
Konferencja i wydarzenia towarzyszące
Głównym tematem konferencji były wyzwania współczesnej edukacji zawodowej w zakresie potrzeb rynku pracy. Podczas dwóch paneli tematycznych eksperci przedstawili główne trendy i dobre praktyki związane ze współpracą edukacji z biznesem oraz sytuacją młodzieży na rynku pracy.
Konferencja była też okazją do zaprezentowania aplikacji System Odznaka+, rozwijanej w standardzie Open Badges. System umożliwia szybkie sprawdzenie kompetencji, np. znajomości języków, doświadczenia w wolontariacie, umiejętności pracy w grupie, a także wiarygodności przedstawionych certyfikatów.
Wydarzeniu towarzyszą Targi Kwalifikacji Przyszłości. Na stoiskach 20 szkół branżowych z województwa podlaskiego można było dowiedzieć się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w domu i motoryzacji, jakie zastosowanie ma VR w edukacji, czym jest sferyfikacja. Odwiedzający mogli wziąć udział w pokazie mody, pokazie fryzur i szkiców wykonanych przez uczniów szkół branżowych, wypróbować swoje umiejętności w programowaniu oraz obejrzeć prezentację druku 3D i czujników internetu rzeczy.
Odpowiadając na potrzeby zmieniającego się rynku pracy, dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przygotowano warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego „Rozwijamy skrzydła i lecimy w przyszłość zawodową”, a dla uczniów szkół podstawowych i „Sekretne składniki sukcesu: wiedza, umiejętności, kompetencje i kwalifikacje” prowadzone przez doradców zawodowych z Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku.
Organizatorem konferencji było Kuratorium Oświaty w Białymstoku wraz z Politechniką Białostocką, Instytutem Badań Edukacyjnych, Wojewódzkim Urzędem Pracy, Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza, Klastrem Technologicznym INFOTECH i Stowarzyszeniem Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej. Wydarzenie zostało objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.