W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Laureaci konkursu na artykuł popularnonaukowy „Forum Akademickiego” nagrodzeni

09.02.2018

Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze – to słowa Alberta Einsteina, które przyświecały laureatom konkursu „Forum Akademickiego” na artykuł popularnonaukowy. Wiceminister Sebastian Skuza wręczył dyplomy zwycięzcom XIII edycji konkursu „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”, którego patronem honorowym jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Minister Skuza w otoczeniu laureatów stoi na tle ściany z logiem MNiSW

Artykuł popularnonaukowy opisujący własne badania naukowe

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać artykuł, który w przystępny sposób spopularyzuje prowadzone przez nich badania naukowe. Konkurs jest skierowany do osób, które nie ukończyły 35. roku życia, są pracownikami naukowymi uczelni i instytutów badawczych albo doktorantami.

Interdyscyplinarność i poszukiwania na pograniczach dyscyplin i dziedzin wiedzy

- Prace laureatów i wielu uczestników konkursu,  pokazują, że istotną cechą badań naukowych stała się interdyscyplinarność, poszukiwania na  pograniczach  dyscyplin i dziedzin wiedzy, wspólne stawianie podstawowych pytań, stosowanie wspólnie wypracowanych metod – powiedziała przewodnicząca jury, red. Magdalena Bajer.

To właśnie interdyscyplinarność, umiędzynarodowienie szkolnictwa, zintensyfikowanie współpracy nauki i biznesu i stworzenie nowych ścieżek kariery naukowej i dydaktycznej stanowią najważniejsze założenia I filaru zmian systemowych w nauce i szkolnictwie wyższym, które wprowadza  Konstytucji dla Nauki.

Laureaci konkursu

I nagrodę w konkursie zdobyła Katarzyna Pańczyk (z Akademii Pomorskaiej w Słupsku), II nagrodę – Magdalena Kłodowska (z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN im. H. Niewodniczańskiego w Krakowie), a nagrodę III – Dominik Szulc (z Instytutu Historii im. T. Manteuffla PAN w Warszawie).

Wyróżnieni zostali: Edyta Charzyńska (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Olga Kielak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Aksel Kobiałka (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) oraz Tomasz Skawiński (Uniwersytet Wrocławski).

Więcej informacji: forumakademickie.pl.

Stypendia MNiSW dla utalentowanych badaczy

- Mam nadzieję, że znajdą się Państwo również wśród laureatów ministerialnego konkursu o stypendia dla wybitnych młodych badaczy – powiedział wiceminister Sebastian Skuza, gratulując nagrodzonym.

Stypendia MNiSW są dedykowane młodym badaczom zatrudnionym w ramach stosunku pracy w polskich jednostkach prowadzących działalność naukową. Stanowią one nagrodę za osiągnięcia naukowo-badawcze i są przyznawane maksymalnie na okres 3 lat. Wnioski przyjmowane są co roku od 2 stycznia do 31 marca.

Więcej informacji: http://www.nauka.gov.pl/stypendia-dla-mlodych-naukowcow/.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:05 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:05 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}