Liderzy innowacji nagrodzeni przez NCBR
22.03.2022
Ponad 82 mln zł na projekty 57 wybitnych młodych naukowców przeznaczyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w XII edycji Programu LIDER. Przedsięwzięcie promuje badaczy, którzy mogą pełnić funkcje kierowników projektów badawczo-rozwojowych, a wyniki ich pracy mogą być wdrożone w gospodarce. 22 marca br. laureaci otrzymali symboliczne czeki na realizację swoich projektów. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister Wojciech Murdzek.
Spotkanie laureatów Programu LIDER
W tym roku spotkanie laureatów Programów LIDER zmieniło swoją formułę. Organizatorzy – z uwagi na trwającą wojnę w Ukrainie – zrezygnowali z dorocznej gali na rzecz spotkania honorującego osiągnięcia wyróżnionych osób. W wydarzeniu uczestniczył Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek.
Wiceminister Wojciech Murdzek, gratulując naukowcom sukcesów w Programie LIDER, podkreślił różnorodność realizowanych projektów i zachęcił młodych badaczy, aby swoje doświadczenie i potencjał wykorzystali w ubieganiu się o granty z największego europejskiego programu badań i innowacji Horyzont Europa.
Laureaci XII edycji Programu LIDER
Średni wiek laureatów XII edycji przedsięwzięcia to 34 lata. Większość z nich posiada stopień naukowy doktora (76 proc.). Nagrodzone projekty pochodziły z uczelni: (61 proc.), instytutów badawczych, w tym instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz (28 proc.) oraz Polskiej Akademii Nauk (9 proc.) Jeden lider realizuje swój projekt w przedsiębiorstwie.
Najwięcej nagrodzonych wniosków pochodziło z krakowskich uczelni technicznych: Akademii Górniczo-Hutniczej (6) oraz z Politechniki Krakowskiej (4). W Krakowie jest realizowanych 20 proc. projektów. Kolejne miasta z największą liczbą laureatów to Poznań, Warszawa i Wrocław (po 15 proc.). Pod względem tematyki projektów, które otrzymały dofinasowanie, dominują nauki inżynieryjne i techniczne (60 proc.).
Sylwetki laureatów XII edycji Programu LIDER
Program LIDER
LIDER został uruchomiony w 2009 r. i jest najdłużej nieprzerwanie trwającym programem NCBR. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć praktyczne zastosowanie i posiadają potencjał wdrożeniowy. W tym roku do grona blisko 500 liderów dołączyło 57 młodych naukowców.