Łukasiewicz łączy biznes z nauką – konferencja Ł2B już za nami
10.01.2025
W Bukowinie Tatrzańskiej spotkali się liderzy przemysłu, by wspólnie spojrzeć w przyszłość sektora budowlanego. 11 edycja konferencji naukowej „Ł2B czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry” stała się miejscem dyskusji o zrównoważonym rozwoju oraz innowacjach, które mają kształtować oblicze budownictwa w najbliższych latach. W wydarzeniu wzięła udział podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska.
Dyskusje o przyszłości budownictwa
Podczas konferencji poruszono najważniejsze zagadnienia dotyczące przyszłości branży materiałów budowlanych w kontekście zrównoważonego rozwoju i globalnych wyzwań. Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. gospodarka niskoemisyjna, zielony ład, dekarbonizacja budownictwa, a także problematyka ochrony przed hałasem i bezpieczeństwa pożarowego. Eksperci podkreślali, jak ważne jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz dostosowanie branży do zmieniających się regulacji prawnych.
Interdyscyplinarna platforma wymiany wiedzy
Konferencja Ł2B to nie tylko prelekcje i debaty, ale przede wszystkim przestrzeń do wymiany doświadczeń między przemysłem a środowiskiem naukowym. Podczas licznych paneli uczestnicy mieli okazję omówić perspektywy rozwoju rynku materiałów budowlanych, w tym termomodernizację oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. W programie znalazły się także warsztaty poświęcone nowelizacji CPR (rozporządzenia o wyrobach budowlanych).
Wiceminister Maria Mrówczyńska w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie współpracy między nauką a przemysłem dla rozwoju polskiego budownictwa. – Spotkania takie jak te nie tylko pozwalają na wymianę wiedzy i doświadczeń, ale również wyznaczają kierunki rozwoju całej branży. To tutaj rodzą się innowacyjne pomysły, które mogą zmienić oblicze polskiego budownictwa i wpłynąć na jego pozycję w Europie. Zrównoważony rozwój, neutralność klimatyczna oraz efektywność energetyczna to nie tylko wyzwania, ale przede wszystkim ogromne szanse dla polskich przedsiębiorstw i naukowców, by wspólnie budować lepszą przyszłość – mówiła.
Kierunek: zrównoważony rozwój
Tegoroczna edycja konferencji pokazała, że sektor materiałów budowlanych intensywnie zmierza w stronę innowacyjności i ekologii. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że przyszłość należy do rozwiązań wspierających efektywność energetyczną, gospodarkę cyrkularną i neutralność klimatyczną. Dzięki takim inicjatywom możliwe jest nie tylko identyfikowanie wyzwań, ale również wspólne wypracowywanie strategii ich pokonywania.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.