W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maturzysto – czy wiesz, że studiując na uczelni masz prawo ubiegania się o stypendia?

10.02.2021

Każdy student ma możliwość ubiegania się o stypendium w trakcie nauki. Jest kilka rodzajów takiego wsparcia. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat.

Grafika z tekstem: "Maturzysto - czy wiesz, że studiując na uczelni masz prawo ubiegania się o stypendia?"

Stypendium socjalne

Możesz je otrzymać jeżeli znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej. Każda uczelnia indywidualnie określa próg dochodu uprawniający do ubiegania się o stypendium, przy czym aktualnie nie może on być większy niż 1051,70 zł netto na osobę w rodzinie studenta.

Osoby o dochodzie na osobę w rodzinie poniżej progu dochodu ustalonego w uczelni mogą się ubiegać o stypendium socjalne. W 2019 r. miesięczne stypendium wynosiło średnio 750 zł.

Stypendium rektora

Może być przyznane, jeżeli uzyskujesz wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendium rektora otrzyma obligatoryjnie student, przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:

  1. laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
  2. medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w określonej dyscyplinie sportowej

Stypendium dla osób niepełnosprawnych

Zostanie przyznane obligatoryjnie jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności.

Stypendia i zapomogi

Wspomniane stypendia możesz otrzymać na semestr lub na rok akademicki. Wypłacane są co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy.

Studenci, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej (np. z powodu zdarzeń losowych: choroby, klęski żywiołowej, itp.) mogą wnioskować do rektora uczelni o przyznanie zapomogi.

 

Wymienione wyżej świadczenia stypendialne są bezzwrotnym wsparciem studentów.

Wniosek o stypendium lub zapomogę należy złożyć w uczelni, w której podejmuje się kształcenie.

Ponadto w uczelniach, które posiadają akademiki oraz stołówki studenckie możesz ubiegać się  o zakwaterowanie w domu studenckim oraz korzystanie z wyżywienia w stołówce studenckiej.

Szczegółowe informacje o warunkach przyznawania stypendiów i zapomóg, ich wysokości oraz możliwości zakwaterowania w domu studenckim lub korzystania z wyżywienia w stołówce studenckiej – można uzyskać bezpośrednio w wybranej szkole wyższej.

Szczegółowe informacje o systemie świadczeń dla studentów można uzyskać także na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki

{"register":{"columns":[]}}