Media społecznościowe są dla nas szansą, ale też ogromnym zagrożeniem – minister Przemysław Czarnek uczestniczył w konferencji „Wartości chrześcijańskie w społeczeństwie cyfrowym”
11.04.2022
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek otworzył Międzynarodową Konferencję Naukową „Wartości chrześcijańskie w społeczeństwie cyfrowym”. W wydarzeniu, które organizuje Katolicki Uniwersytet Lubelski, uczestniczą naukowcy z Polski, Włoch, Hiszpanii i Słowacji.
W swoim wystąpieniu szef MEiN zwracał uwagę na szanse i zagrożenia, jakie wiążą się z rozwojem mediów społecznościowych. Podkreślał, że młodzi ludzie powinni być świadomi zagrożeń związanych z tym problemem: – Media społecznościowe są dla nas szansą, ale też ogromnym zagrożeniem. Trudno jest oddzielić fałsz od prawdy w gąszczu informacji, które do nas docierają. Trzeba mieć tego świadomość i zwracać na to szczególną uwagę młodzieży – mówił.
Minister Edukacji i Nauki wskazywał również na uniwersalny charakter wartości chrześcijańskich i ich obecność w kulturze: – Trzeba stać na gruncie prawdy. Nie powinniśmy ulegać modzie przypodobania się światu. Nie na tym to polega. Trzeba pokazywać fundamenty chrześcijaństwa i wartości, które te fundamenty budują.
Minister Przemysław Czarnek podkreślał jednocześnie, że ofiarność i pomoc, jaką Polacy niosą obecnie uchodźcom z Ukrainy, ma swoje korzenie w wartościach chrześcijańskich. – To efekt wychowania i to wychowanie bazuje na wartościach chrześcijańskich. To chrześcijaństwo każe otoczyć opieką tych, którzy tej opieki potrzebują, bo uciekają przed wojną, tak jak nasi sąsiedzi z Ukrainy – podkreślał szef resortu edukacji i nauki.
Wspólnie z ministrem Przemysławem Czarnikiem konferencję „Wartości chrześcijańskie w społeczeństwie cyfrowym” zainaugurował Prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz. W wydarzeniu uczestniczyli także: Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Rektor WSGE dr hab. Magdalena Sitek oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
W programie przedsięwzięcia przewidziano prelekcje i panele dyskusyjne. Podczas konferencji będą poruszane problemy związane m.in. z wyzwaniami społecznymi w czasach cyfryzacji, kwestią wartości w dobie płynnej nowoczesności, rozwojem nowych technologii w kontekście kryzysu wartości czy prawami człowieka i wartościami chrześcijańskimi w społeczeństwie cyfrowym.
Konferencję można oglądać na kanale YouTube KUL