Międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki z udziałem ministra nauki Dariusza Wieczorka
27.09.2024
Katowice uroczyście zainaugurowały nowy rok akademicki. Wydarzenie o międzyuczelnianym charakterze połączyło środowisko naukowe z całego regionu. Spotkanie podkreśliło nie tylko znaczenie tradycji akademickiej, ale także innowacyjny potencjał tego miasta jako centrum naukowego o międzynarodowej renomie. W uroczystościach uczestniczył minister Dariusz Wieczorek.
Katowice na europejskiej mapie nauki
Podczas inauguracji minister Dariusz Wieczorek podkreślił znaczenie Katowic jako Europejskiego Miasta Nauki 2024. Zwrócił uwagę na to, jak to prestiżowe wyróżnienie wpływa na rozwój nie tylko regionu, ale także całego systemu szkolnictwa wyższego w Polsce.
– Współpraca ma przyszłość. Jestem pod wrażeniem, gdy widzę wspólne uroczystości inauguracji roku akademickiego. Cieszę się, że odbywa się to już po raz trzeci i życzę, aby odbywało się co roku. Stawiamy na współpracę, na to by umiędzynarodawiać polską naukę, by tworzyć większe uczelnie i gdy to możliwe, łączyć się w imię rozwoju polskiej nauki – wskazał Minister Nauki Dariusz Wieczorek.
Otwarcie nowego roku akademickiego w Katowicach
Uroczystości inauguracyjne otworzył tradycyjny przemarsz orszaków rektorskich ulicami Katowic, w którym uczestniczyli przedstawiciele wspólnoty akademickiej z całego regionu. Główna część wydarzenia miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Program obejmował m.in. immatrykulację i ślubowanie nowych doktorantów, a także przemówienia inauguracyjne rektorów śląskich szkół wyższych. Całość uświetniły występy chórów akademickich oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Szczególną uwagę przyciągnął wykład inauguracyjny prof. Normana Daviesa – jednego z najbardziej wpływowych historyków naszych czasów.
Wydarzenie pod patronatem Ministra Nauki zorganizowały uczelnie Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider), Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
- Wielkie brawa dla organizatorów, to naprawdę duże wydarzenie. Przed nami nowy rok akademicki i chciałbym Państwu życzyć dalszych sukcesów i dalszego rozwoju. Satysfakcji z tego, co robicie jako pracownicy naukowi, pracownicy dydaktyczni i byście z uśmiechem wstawali rano i szli na uczelnie. Studentom i doktorantom życzę, byście byli dumni ze swoich uczelni, swoich wykładowców. Żebyście mieli pewność, że robią wszystko, by Wasze dyplomy miały wartość w Polsce i za granicą – powiedział Minister Nauki Dariusz Wieczorek.
Minister Nauki podziękował również społeczności akademickiej za postawę w obliczu powodzi:
- Dziękuję rektorom, uczelniom, środowisku akademickiemu za szybki odzew i za solidarność. Wiem, że pomagacie, że jesteście do dyspozycji i ciągle monitorujecie to, co się dzieje. Wiem też, że pamiętacie o wszystkich pracownikach i studentach, których ta tragedia dotknęła i za to Wam bardzo serdecznie dziękuję – powiedział Minister Nauki Dariusz Wieczorek.
Katowice – Europejskie Miasto Nauki 2024: Miejsce spotkań nauki, kultury i społeczeństwa
Katowice to pierwsze miasto w Europie Środkowo-Wschodniej, które uzyskało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wyróżnienie to zostało przyznane przez EuroScience European Association for the Advancement of Science and Technology. Przyniosło ono nie tylko prestiż, ale również szereg inicjatyw i aktywności mających na celu promowanie nauki i innowacji wśród szerokiej publiczności.
W ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach przez cały rok organizowane są konferencje naukowe, spotkania popularnonaukowe, wydarzenia kulturalne i sportowe, a także inicjatywy społeczne. Jednym z najważniejszych wydarzeń było czerwcowe EuroScience Open Forum (ESOF). To największe w Europie interdyscyplinarne spotkanie, na którym omawiano najnowsze osiągnięcia nauki i innowacji.