W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Dariusz Wieczorek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim: Zależy nam na współpracy opartej na zrozumieniu i otwartości

07.06.2024

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to kolejny punkt spotkań ministra Dariusza Wieczorka ze środowiskiem akademickim. Podczas swojej wizyty w Olsztynie szef resortu nauki rozmawiał z przedstawicielami władz uczelni oraz studentami na temat polskiego systemu szkolnictwa wyższego oraz planowanych zmianach w tym obszarze.

Zdjęcie zbiorowe, pod brązową ścianą stoi grupa kilkunastu osób, pośrodku minister Wieczorek.

Szukanie odpowiednich rozwiązań dla bieżących problemów środowiska akademickiego

Otwarte spotkania ministra nauki ze środowiskiem akademickim cieszą się dużym zainteresowaniem, skupiając w jednym miejscu władze uczelni, kadrę akademicką oraz studentów poszczególnych regionów. To dobra okazja, aby dyskutować na temat najważniejszych zagadnień dotyczących jakości kształcenia w naszym kraju.

Szef MNiSW odwiedza ośrodki akademickie w całej Polsce, aby szukać odpowiednich rozwiązań dla bieżących problemów środowiska oraz budować wzajemny dialog i wzmacniać współpracę między stronami. Dzięki temu możliwe będzie jeszcze lepsze dostosowanie planowanych zmian do realnych potrzeb polskich uczelni. To również szansa na wymianę doświadczeń i inspiracji niezbędnych dla wspólnego rozwoju.

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym

Minister Dariusz Wieczorek mówił również o planach nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Podkreślił, że kluczowe jest słuchanie głosów studentów i pracowników naukowych, aby przeprowadzić skuteczną reformę. Ministerstwo dołoży wszelkich starań, aby nowe przepisy odpowiadały na rzeczywiste potrzeby społeczności akademickiej.

- Wiemy, że obecna ustawa wymaga zmiany. Dyskutujemy o tym, co utrudnia funkcjonowanie uczelni i jak można poprawić system. Mamy ambitny plan, by w tym roku przygotować projekt zmian na podstawie przeprowadzonych konsultacji oraz postulatów zgłoszonych przez środowisko akademickie. Zmiany będą ukierunkowane na polepszanie jakości nauczania – zaznaczył minister.

Zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych

Szef resortu nauki mówił również o planowanych zmianach w przepisach dotyczących studiów podyplomowych. Według zmienionej treści rozporządzenia, świadectwa ukończenia studiów podyplomowych będą musiały zawierać dodatkowo: datę rozpoczęcia i datę zakończenia studiów podyplomowych, liczbę godzin zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, informacje dotyczące miejsca odbywania praktyk zawodowych (jeżeli program studiów podyplomowych przewidywał praktyki zawodowe), informacje o zrealizowaniu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lub do uzyskania uprawnień zawodowych, jeżeli dotyczy. Rozporządzenie nałoży na uczelnie i podmioty prowadzące studia podyplomowe obowiązek umieszczania wskazanych informacji na świadectwach.

–  Zaostrzenie przepisów dotyczących studiów podyplomowych to jedyny sposób na uporządkowanie sytuacji na prywatnych uczelniach – powiedział minister Dariusz Wieczorek.

Wspieranie potencjału polskich studentów

Podczas wizyty szefa resortu nauki w Olsztynie poruszono także tematy pomocy materialnej dla studentów, wsparcia dla samorządów studenckich i kół naukowych, pomocy psychologicznej, finansowania projektów badawczych oraz budowy i modernizacji akademików.

– Studenci muszą mieć możliwość studiowania na dobrych jakościowo uczelniach. Muszą mieć również dobre warunki mieszkaniowe. Zachęcamy do tego, aby w swoich planach inwestycyjnych uczelnie uwzględniały właśnie tę kwestię – mówił minister Dariusz Wieczorek.

– Koła studenckie to ogromna szansa dla studentów na realizację swoich pasji oraz nawiązanie relacji z pasjonatami danej dziedziny. Takie inicjatywy trzeba wspierać i dawać im szansę rozwoju. Zapewniam, że resort nauki te działania będzie wspierał. To jest budowanie kadry polskiej nauki – dodał.

Polska nauka na arenie międzynarodowej

Szef resortu nauki wspomniał również o konieczności wykorzystania środków europejskich na rozwój badań naukowych.

– Staramy się negocjować w Komisji Europejskiej możliwość wykorzystania przez uczelnie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jako resort jesteśmy otwarci na sugestie i pomysły środowiska akademickiego, w jaki sposób wykorzystać te środki w ramach nowej perspektywy finansowej. Musimy wykorzystać polską prezydencję również do tego, aby polska nauka zaprezentowała się z jak najlepszej strony na arenie europejskiej i była na jeszcze wyższym poziomie – powiedział minister.

Współpraca ministerstwa ze środowiskiem akademickim

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dąży do współpracy ze środowiskiem akademickim opartej na zrozumieniu i otwartości. Strategia ta może przynieść znaczące korzyści, poprawiając jakość kształcenia w naszym kraju. Resort nauki chce być aktywnym uczestnikiem tego procesu, inicjując nowe pomysły i angażując środowisko naukowe do wspólnej realizacji projektów. Celem jest stworzenie takiego systemu nauki, który odpowiada na obecne potrzeby i wyznacza kierunki przyszłego rozwoju.

- Zależy nam na współpracy opartej na zrozumieniu i otwartości. Chcemy być aktywnym ministerstwem, które proponuje pomysły i koordynuje działania na rzecz rozwoju sektora nauki. To będziemy realizować – podkreślił minister.

Aktywność naukowa i społeczna studentów

Minister Dariusz Wieczorek zachęcał również studentów do aktywności naukowej i społecznej, a także do angażowania się w działalność samorządów studenckich. Podkreślił, że jest to okazja do osobistego rozwoju i budowania silnej społeczności akademickiej. Doświadczenia takie pozwalają również rozwijać umiejętności liderskie, które mogą okazać się pomocne w przyszłej działalności zawodowej.

- Zachęcam do uczestnictwa w życiu publicznym i wyborach, również tych samorządowych na uczelniach. Dzięki temu możecie mieć realny wpływ na budowanie lepszej przyszłości – powiedział szef resortu nauki.

Spotkania ze środowiskiem akademickim w całym kraju

Minister Dariusz Wieczorek kontynuuje wizyty na polskich uczelniach, mając na celu budowanie dialogu ze środowiskiem akademickim. Dotychczas odwiedził takie miasta jak Szczecin, Łódź, Płock, Wrocław, Bielsko-Biała, Katowice, Poznań, Lublin, Kraków, Białystok, Zielona Góra, Gdańsk i Warszawa.

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}