W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Dariusz Wieczorek powołał nową Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

03.07.2024

Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał nową Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jej przewodniczącym został prof. Mikołaj Sokołowski z Instytutu Badań Literackich PAN. Powołania nowym członkom gremium wręczył podsekretarz stanu w MNiSW Maciej Gdula.

Widok na małą salę, wokół owalnego stołu siedzą ludzie, za nimi pod ścianą flagi Polski i UE.

Wiceminister Maciej Gdula podczas uroczystości wręczenia powołań podkreślił znaczenie różnorodności w składzie Rady NPRH.

– Zależy mi na tym, aby skład Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki był różnorodny. Gremium tworzą przedstawiciele różnych ośrodków akademickich ze wszystkich regionów naszego kraju. Reprezentują państwo też różne dyscypliny naukowe – humanistykę oraz nauki społeczne. Rada zróżnicowana jest także pod względem światopoglądowym. Jest to ogromna wartość, bo w nauce i na uniwersytetach jest miejsce dla ludzi o różnych poglądach, które się ścierają. Jestem przekonany, że to zróżnicowanie przełoży się na wsparcie różnorodnych projektów badawczych – mówił podsekretarz stanu w MNiSW.

– Wnioski, które wpływają do programu mają różnorodny charakter i należy uwzględnić różne mechanizmy do ich oceny. Przed państwem jest coś więcej niż tylko ocena tych wniosków. Jest przed państwem również refleksja nad tym, co jest wartościowe, nowatorskie, i co wyznacza nowe kierunki badań – dodał.

Wiceminister Maciej Gdula życzył przedstawicielom rady owocnych i konstruktywnych dyskusji, które będą służyły rozwojowi humanistyki i nauk społecznych w Polsce.

– Są państwo świetnie przygotowani. Zachęcam do otwartego dialogu i sugerowania ewentualnych zmian, które przyczynią się do udoskonalania tego programu. Mam duże nadzieje związane z państwa pracą. Jestem przekonany, że realizacja wyznaczonych celów przyniesie państwu wiele satysfakcji.

Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki to zespół doradczy Ministra Nauki, który składa się z przedstawicieli nauk humanistycznych. Do jej zadań należą m.in.: ocena merytoryczna wniosków złożonych w ramach NPRH, wskazywanie kandydatów na ekspertów uczestniczących w procesie oceny wniosków oraz przedstawienie sprawozdań z przebiegu poszczególnych konkursów programu. Rada zajmuje się także identyfikowaniem potrzeb polskiej humanistyki.

Kadencja nowej Rady rozpoczyna się 3 lipca i potrwa do 3 lipca 2028 roku. W skład 11-osobowego gremium weszli:

  • prof. Mikołaj Sokołowski z Instytutu Badań Literackich PAN (przewodniczący)
  • dr hab. Renata Bizek-Tatara z Katedry Romanistyki w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • prof. Marzena Górecka z Katedry Literatury i Kultury Niemieckojęzycznej w Instytucie Literaturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie
  • prof. Jarosław Kłaczkow z Katedry Historii XIX–XX Wieku i Historii Najnowszej w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • dr hab. Cezary Kościelniak z Zakładu Etyki Gospodarczej w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • prof. Wioletta Kowalska z Katedry Filozofii i Etyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku
  • dr hab. Michał Krzykawski z Instytutu Filozofii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego
  • dr hab. Iwona Kurz z Zakładu Filmu i Kultury Wizualnej w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego
  • prof. Mirosław Lenart z Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego;
  • dr Adam Ostolski z Katedry Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
  • dr hab. Anna Siewierska-Chmaj z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki powstał w 2011 r. w odpowiedzi na postulaty środowisk humanistycznych. Jego założenia zostały wypracowane w konsultacji z najwybitniejszymi przedstawicielami nauk humanistycznych w Polsce.

Celem NPRH jest finansowanie projektów o istotnym znaczeniu dla polityki naukowej i edukacyjnej państwa, które spełniają następujące warunki:

  • są oryginalnymi projektami o niewątpliwych walorach naukowych,
  • mają pierwszorzędne znaczenie dla prowadzenia w przyszłości badań naukowych lub syntetyzują aktualny stan badań,
  • cechują się użytecznością dla różnych dyscyplin naukowych w dziedzinie nauk humanistycznych lub dyscyplin artystycznych oraz są przydatne w dydaktyce akademickiej,
  • zawierają treści humanistyczne lub stosują metody właściwe dla dziedziny nauk humanistycznych,
  • wymagają tworzenia i utrzymywania specjalistycznych zespołów badawczych (nie dotyczy modułu „Uniwersalia 2.1”).

W modułach „Dziedzictwo narodowe” i „Fundamenty” finansowane są projekty edycji źródeł i dokumentów, opracowań edytorskich oraz kompendiów wiedzy służące do badań nad polskim dziedzictwem kulturowym. Wsparcie mogą otrzymać także monografie i studia dotyczące zagadnień o szczególnym znaczeniu dla polskiej tożsamości narodowej.

Celem modułu „Uniwersalia 2.1” jest finansowanie tłumaczeń na język: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański lub rosyjski najwybitniejszych monografii polskiej humanistyki, aby wprowadzić je do międzynarodowego obiegu książki naukowej.

Moduł „Uniwersalia 2.2” ma na celu finansowanie wieloletnich projektów dotyczących edycji w języku polskim najważniejszych dzieł kultury, w szczególności światowej humanistyki w celu wprowadzenia ich do polskiego obiegu kulturowego.

{"register":{"columns":[]}}