Minister Mrówczyńska w Gliwicach: Studia dualne to bardzo dobra droga rozwoju dla uczelni
12.04.2024
Wiceminister Maria Mrówczyńska wzięła udział w VIII edycji konferencji „EDUAL – Edukacja Dualna. Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0”. Wydarzenie było okazją do pogłębionej dyskusji na temat korzyści wynikających z tej formy kształcenia. Konferencję zorganizowała Politechnika Śląska, która uruchomiła studia dualne w 2016 r.
Spotkanie środowisk zainteresowanych dualną formą kształcenia
Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Nauki. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło przedstawicieli uczelni, które prowadzą studia dualne, instytucji otoczenia społeczno-gospodarczego, a także władz państwowych i samorządowych. Wiceminister Maria Mrówczyńska uczestniczyła w pierwszym dniu obrad odbywającym się pod hasłem „Przemysł 4.0: droga do zawodów przyszłości”.
– Studia dualne to nie jest jeszcze trend, który dominuje w szkołach wyższych. Na uczelniach mamy studia o profilu ogólnoakademickim albo o profilu praktycznym. Natomiast forma dualna jest mniejszością, co nie oznacza, że nie powinna się rozwijać. Wręcz przeciwnie – taka droga rozwoju dla uczelni jest bardzo dobra, szczególnie, gdy jesteśmy w dobie niżu demograficznego i studentów trzeba przyciągnąć dobrą ofertą – powiedziała minister Mrówczyńska, otwierając obrady.
Pierwszy dzień konferencji był poświęcony tematyce kompetencji miękkich i technicznych w kontekście nowych zawodów. W drugim dniu odbyła się prezentacja absolwentów i kół naukowych. Przedstawiono także możliwości edukacji dualnej.
Gospodarzem i organizatorem wydarzenia była Politechnika Śląska, która uruchomiła studia dualne w 2016 r.
Odpowiedź na bieżące potrzeby gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa
Studia dualne to nowoczesny model kształcenia, w którym studenci zdobywają pierwsze doświadczenie zawodowe już w trakcie nauki. Program studiów jest tworzony w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami partnerskimi i środowiskiem biznesowym, a także na podstawie informacji napływających z rynku pracy. Dzięki temu istnieje możliwość dostosowywania programu i form kształcenia do zmieniających się nieustannie warunków i wymagań rynku. W systemie dualnym duży nacisk kładzie się na praktyczną naukę zawodu oraz przekazywanie fachowych umiejętności i wspieranie przyszłych pracowników jakościową i wyspecjalizowaną wiedzą o danym zawodzie. Kształcenie dualne opiera się na współpracy przedsiębiorstwa i uczelni.
Studia zgodne z oczekiwaniami pracodawców
Studia dualne to szansa nie tylko dla studentów, którzy mają okazję połączyć zdobywanie wiedzy akademickiej z doświadczeniem praktycznym, ale również dla firm, które zyskują doskonale przygotowane do pracy kadry. Programy studiów dualnych są dostosowane do oczekiwań przyszłych pracowników i ich potencjalnych pracodawców. Są efektywnym połączeniem nauki z pracą, możliwym dzięki realizacji kształcenia przemiennego, które zakłada jednoczesny udział studentów w zajęciach dydaktycznych na uczelniach i zatrudnienie ich w firmie.