W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Nauki Dariusz Wieczorek w AGH

25.01.2024

Minister Dariusz Wieczorek spotkał się władzami i pracownikami Akademii Górniczo-Hutniczej. Podczas wizyty szef MNiSW zapoznał się z kluczowymi projektami realizowanymi przez krakowską uczelnię w strategicznych obszarach – inżynierii kosmicznej, IT czy energetyki.

Zdjęcie zbiorowe, duża grupa ludzi stoi na wyłożonym szarymi kamiennymi płytkami korytarzu, za nimi spiralne schody.

Program DIANA

Prof. Jerzy Lis, Rektor AGH oraz prof. Rafał Wiśniowski, Prorektor ds. Współpracy przedstawili Ministrowi Dariuszowi Wieczorkowi szanse związane z organizacją i wdrożeniem polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic). O jego utworzenie starają się wspólnie AGH i Krakowski Park Technologiczny. Celem działań akceleracyjnych jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania, które można wykorzystać na potrzeby bezpieczeństwa Sojuszu.

Projekt wydajnych modułów termoelektrycznych

Podczas spotkania Minister Nauki Dariusz Wieczorek zapoznał się także z perspektywami rozwoju oraz możliwościami komercjalizacji innowacyjnego rozwiązania realizowanego na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. To projekt wydajnych modułów termoelektrycznych, który może znaleźć szerokie zastosowanie w obszarze energetyki. Informacje o przedsięwzięciu przedstawili prof. Jerzy Jedliński, Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz prof. Krzysztof Wojciechowski.

Prototypowe rozwiązanie o gęstości mocy przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne, ma szanse konkurować na rynku europejskim, ale także światowym z firmami z sektora technologii termoelektrycznych. Zostało ono opracowane we współpracy z naukowcami z Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}