W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Brukseli – prezentacja priorytetów polskiej Prezydencji w Radzie UE

31.01.2025

W dniach 29–30 stycznia 2025 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marcin Kulasek, przebywał w Brukseli, gdzie przedstawił priorytety polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze szkolnictwa wyższego, badań i innowacji.

prezentacja priorytetów polskiej Prezydencji w Radzie UE

Priorytety w obszarze szkolnictwa wyższego

W ramach wysłuchania przed Komisją ds. Kultury i Edukacji (CULT) Minister Marcin Kulasek wraz z Ministrą Edukacji, Ministrą Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, zaprezentował plany polskiej Prezydencji na najbliższe pięć miesięcy. Kluczowym zagadnieniem będzie kontynuacja prac nad pakietem dotyczącym szkolnictwa wyższego, w tym nad inicjatywą wspólnego dyplomu europejskiego, zaproponowaną w ubiegłym roku przez Komisję Europejską. Minister podkreślił, że Polska będzie dążyć do wypracowania kompromisu w tej sprawie.

Ponadto, w ślad za publikacją przez KE raportu w tej sprawie, polska Prezydencja będzie także prowadziła dyskusje nad przyszłością uniwersytetów europejskich, w tym kwestii ich długofalowego finansowania. Pytania eurodeputowanych, poza kwestiami omówionymi przez Ministra, dotyczyły także przyszłości programu Erasmus+, a także uznawania dyplomów,  wolności akademickiej oraz zagrożeń wynikających z dezinformacji.

Wysłuchanie przed Komisją ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE)

W trakcie drugiego wysłuchania Minister przedstawił priorytety w obszarze badań i innowacji, których przewodnim hasłem jest „otwartość, włączanie i synergie”. W swoim wystąpieniu odniósł się do planów legislacyjnych polskiej Prezydencji, obejmujących m.in.:

  • przedłużenia rozporządzenia Euratom,
  • Agendę Polityczną ERA na lata 2025–2027,
  • ocenę śródokresową programu Horyzont Europa.

Członkowie ITRE dopytywali o stanowisko polskiej Prezydencji wobec przyszłego programu ramowego dla badań i innowacji, kwestię wzmocnienia roli Europejskiej Rady ds. Badań oraz o opublikowany 29 stycznia 2025 r. przez Komisję Europejską Kompas Konkurencyjności. Wśród tematów pojawiły się również zagadnienia związane ze zmniejszaniem luki innowacyjnej pomiędzy Unią Europejską a światowymi liderami oraz pomiędzy państwami członkowskimi UE.

Spotkanie z Komisarz ds. Nauki i Innowacji

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego spotkał się także z Komisarz Ekateriną Zaharievą, odpowiedzialną za naukę i innowacje. W trakcie rozmów przedstawił priorytety związane z przewodnictwem Polski w Radzie UE oraz zaprosił Panią Komisarz do udziału w nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Konkurencyjności, które odbędzie się w Warszawie w dniach 10–11 marca 2025 r.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}