Minister nauki o wyzwaniach i priorytetach dla polskiego szkolnictwa wyższego i nauki podczas posiedzenia KRASP
22.11.2024
W murach Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyło się posiedzenie zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). W wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 rektorów, którzy wspólnie dyskutowali nad kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed systemem szkolnictwa wyższego. W debacie wziął udział minister Dariusz Wieczorek.
Zgromadzenie plenarne KRASP
Obrady rozpoczęto powitaniem rektorów uczelni, którzy od września pełnią pierwszą kadencję w tej roli. W agendzie pojawiły się tematy związane z bieżącymi wyzwaniami szkolnictwa wyższego, umiędzynarodowieniem uczelni czy europejską inicjatywą reformy systemu ocen w nauce.
W trakcie zgromadzenia rektorzy przyjęli m.in. zmiany w statucie KRASP oraz omówili priorytety organizacji na lata 2024-2028. Ważnym punktem dyskusji była prezentacja działań związanych z European Open Science Cloud (EOSC), która ma wspierać otwartość i dostępność wyników badań naukowych. Dyskutowano również o planach rozszerzenia Programu Stypendialnego Rządu RP im. K. Kalinowskiego.
Podczas posiedzenia minister nauki Dariusz Wieczorek poruszył najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Podkreślił m.in. konieczność wzmocnienia współpracy między resortem a środowiskiem akademickim, która pozwoli skutecznie odpowiadać na wyzwania współczesności. Wskazał też na pilną potrzebę uporządkowania systemu wizowego dla studentów zagranicznych oraz planowane zmiany w zasadach ewaluacji czasopism naukowych.
– Uporządkowanie systemu wizowego dla studentów jest dla nas jedną z najpilniejszych kwestii. Jesteśmy w stałym w kontakcie z przedstawicielami resortu spraw zagranicznych, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania. Namawiam też ministra obrony narodowej, aby 1% swojego budżetu przeznaczył na badania i rozwój. Rektorów natomiast zachęcam do tego, aby jak najpełniej wykorzystać potencjał instytucji tj. NCN, NCBR do realizacji swoich zadań – mówił minister Wieczorek.
– Niedługo zostaną wypracowane nowe zasady ewaluacji czasopism, które będą podlegać konsultacjom. Liczę, że uda się wypracować kompromisowe rozwiązania – podsumował minister.
Szef resortu nauki odniósł się również do polskiej prezydencji w Radzie UE, podkreślając znaczenie europejskiego dyplomu oraz efektywnego wykorzystania środków z programu Horyzont Europa. Poruszył także kwestie związane z opracowaniem nowych regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego i strategii naukowej państwa.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
KRASP to największa reprezentacja polskich uczelni. Obecnie skupia 110 rektorów szkół wyższych, w tym 11 niepublicznych. Celem działalności Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni członkowskich, a także reprezentowanie wspólnych interesów środowiska akademickiego. Wspólne działania rektorów mają na celu nie tylko rozwój nauki i kultury, ale także tworzenie nowoczesnych rozwiązań dla polskiego szkolnictwa wyższego.
Zgromadzenie plenarne w Gliwicach było kolejnym ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia tych celów.