W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Wieczorek na Europejskim Kongresie Gospodarczym

08.05.2024

Minister Nauki Dariusz Wieczorek wziął udział w XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podczas wydarzenia szef resortu nauki wystąpił w panelu dyskusyjnym „Edukacja dla przyszłości”. W Katowicach odbyło się także wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów.

Pod fioletową ścianą z napisem XVI Europejski Kongres Gospodarczy stoi w szeregu osiem osób, minister Wieczorek drugi od prawej.

Otwarcie EKG

Minister Nauki Dariusz Wieczorek uczestniczył w otwarciu Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas inauguracji Premier Donald Tusk przedstawił „Plan dla Europy”. Szef rządu mówił w Katowicach o kwestiach bezpieczeństwa, wsparcia przedsiębiorców oraz o ochronie europejskich wartości.

– Polska jest dzisiaj liderem europejskim w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy, przyszłości wszystkich Europejczyków – począwszy od bezpieczeństwa, skończywszy na zdroworozsądkowym podejściu do tego, od czego są instytucje europejskie, procedury, jak wykorzystywać europejskie pieniądze – podkreślił Donald Tusk podczas wystąpienia inaugurującego Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach.

W wydarzeniu wzięła udział Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a także prof. Jerzy Buzek, któremu szef rządu podziękował za wkład w integrację europejską.

Dyskusje o polskiej edukacji

EKG odbywa się po raz 16, w tym roku w dniach 7-9 maja 2024 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentują w debatach i dyskusjach Minister Nauki Dariusz Wieczorek oraz wiceministrowie: Maria Mrówczyńska i Marek Gzik.

Minister Nauki Dariusz Wieczorek wziął udział w sesji „Edukacja dla przyszłości”. Dyskusja dotyczyła edukacji w świecie niestabilności i coraz szybszych zmian. Prelegenci rozmawiali o globalnej perspektywie nauczania, a także o zawodach przyszłości. Minister Dariusz Wieczorek podkreślił, że jego priorytetem jest wzmacnianie współpracy polskich instytutów naukowych z przemysłem.

- Jako Ministerstwo jesteśmy swego rodzaju katalizatorem, który napędza współpracę przemysłu i nauki. W tym zakresie potrzebne są zmiany ustawowe, mądra polityka państwa, wykorzystywanie środków finansowych w sposób bardzo efektywny, a także działania na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki – powiedział Minister Nauki Dariusz Wieczorek w trakcie debaty.

Zdaniem ministra, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to instytucja, która aktualnie odgrywa strategiczną rolę przy wspieraniu projektów realizowanych wspólnie przez podmioty naukowe, szkoły i przemysł.

- Mamy wiele osiągnięć w wielu różnych dziedzinach i warto, aby wdrażać i komercjalizować to, co nasi polscy naukowcy wymyślą, wynajdą i opatentują – podkreślił Dariusz Wieczorek.

O jakim absolwencie marzy biznes?

Podczas panelu padło pytanie „o jakim absolwencie marzy biznes?” Minister Nauki Dariusz Wieczorek zwrócił uwagę, że to właśnie przedsiębiorcom powinno zależeć na kształceniu kadr i powinni w tym uczestniczyć.

- Poprawimy współpracę przemysłu i nauki, ale nie zapominajmy, że najważniejsi są studenci. Będziemy namawiać polskie i zagraniczne koncerny, żeby współpracowały z polskimi uczelniami w zakresie kształcenia kadr – powiedział minister.

- Jest część uczelni zawodowych, które realizują te zadania. Dążymy do tego, by więcej uczelni miało możliwość współpracy z przemysłem i żeby przedstawiciele przemysłu sygnalizowali nam np.: potrzebujemy 1000 informatyków. My wtedy wiemy, że w związku z tym warto uruchomić konkretne kierunki, warto szkolić młodych ludzi, aby studenci mieli 100% gwarancji, że po studiach znajdą zatrudnienie w dobrym miejscu – podsumował szef resortu nauki.

W panelu wzięli udział także m. in.: Joanna Mucha, sekretarz stanu, Ministerstwo Edukacji Narodowej, prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie czy prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

Europejski Kongres Gospodarczy

Europejski Kongres Gospodarczy to największe wydarzenie gospodarcze w Europie Centralnej.

Kongres to trzydniowy cykl debat i spotkań, w których uczestniczy ponad 12 500 gości z Polski i zagranicy. Co roku w ponad stu sesjach i dyskusjach bierze udział kilkuset panelistów. Wszystkie wydarzenia Kongresu są relacjonowane przez opiniotwórcze media z Polski i Europy.

Posiedzenie Rady Ministrów

7 maja w Katowicach odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów. Ministrowie przyjechali do stolicy Śląska pociągiem. Obradowali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}