W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Młodzi naukowcy z Krakowa zwycięzcami konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat

26.01.2022

Znakomicie spisali się krakowscy uczniowie w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat. Zadanie konkursowe polegało na skonstruowaniu prototypu minisatelity oraz przeprowadzeniu za jego pomocą badań naukowych. W rywalizacji polscy uczniowie pokonali zespoły z całej Europy. Serdecznie gratulujemy!

Grupa chłopców stoi na plaży i trzyma się za ramiona. Z nimi niebieski parawan. Są ubrani w czarne koszulki. Na szyi mają zawieszone błękitne smycze. W tle drzewa i altany.

Zwycięski projekt 

Projekt, który zwyciężył w konkursie, przygotował zespół OSATeam. Stworzyli go uczniowie z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie: Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński, Piotr Wyżliński. 

Zespół OSATeam opracował technikę autonomicznego pobierania próbek atmosferycznych za pomocą pompy powietrza, obrotowej igły oraz samouszczelniającej się karuzeli pojemników. To rozwiązanie, które w znaczący sposób usprawnia i redukuje koszty pobierania próbek atmosferycznych Ziemi. Młodzi naukowcy zajęli się nie tylko techniczną stroną projektu, ale także poszukiwaniem sponsorów i nawiązywaniem współpracy z ośrodkami naukowymi. 

Konkurs CanSat

CanSat to międzynarodowy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach przedsięwzięcia zespoły samodzielnie konstruują prototypy sond kosmicznych oraz przeprowadzają za ich pomocą badania naukowe. W konkursie rywalizują zespoły, które wygrały krajowe eliminacje lub zostały wybrane przez ESA do reprezentowania swojego kraju. 

Dzięki udziałowi w projekcie zespoły poznają wszystkie etapy profesjonalnego projektu kosmicznego – od wyboru celów misji, finansowania, promocji, projektowania minisatelity, integracji komponentów, testowania systemu, raportowania, przygotowania do startu, po analizę uzyskanych danych naukowych.

European CanSat Competition 2021 

W 2021 r. po raz pierwszy została zmieniona formuła konkursu. W poprzednich edycjach zespoły prezentowały swój projekt CanSat przed jury złożonym z ekspertów ESA. Z powodu pandemii COVID-19 w 2021 r. jurorzy wyznaczyli każdemu zespołowi trzy wyzwania związane z projektem. Ich realizacja wymagała pomysłowości, kreatywności, umiejętności rozwiązywania problemów. Następnie zespoły przedstawiały swoje rozwiązania. 

Wirtualna edycja European CanSat Competition2021 odbywała się od 29 września do 8 października. Podczas konkursu on-line uczestnicy byli oceniani w kilku kategoriach.  

Poprzednie edycje CanSat 

Polscy uczniowie już od kilku lat z powodzeniem uczestniczą w konkursie CanSat. W 2013 r. pierwsze miejsce zajęła drużyna Kraksat z Krakowa. W 2017 r. zwycięzca polskiej edycji, zespół CANpernicus z Torunia, zajął trzecie miejsce. Z kolei w 2019 r. zespół ArctowSky uzyskał nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcie naukowe. 

Foto: FB zespołu OSATeam. 

{"register":{"columns":[]}}