Młodzież w UE
27.01.2014
W art. 165 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zapisano, że działania Unii Europejskiej dotyczą sprzyjaniu rozwojowi wymiany młodzieży i wymiany instruktorów społeczno-oświatowych, a także zachęcania młodzieży do uczestnictwa w demokratycznym życiu Europy.
Ramy współpracy w obszarze młodzieży określa Rezolucja Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu z 27 listopada 2009 r. w sprawie odnowionych ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży (2010-2018).
Rezolucja jest podstawowym dokumentem, który określa strategiczne priorytety w europejskiej polityce młodzieżowej. Określa on osiem podstawowych obszarów współpracy w tej polityce, do których należą: kształcenie i szkolenie, wolontariat, zatrudnienie i przedsiębiorczość, włączenie społeczne, zdrowie i dobra kondycja, zaangażowanie, młodzież i świat, kreatywność i kultura.
W rezolucji zaznaczono, że inicjatywy w powyższych obszarach mogą mieć miejsce na poziomie wielu sektorów, ponieważ polityka na rzecz młodzieży nie stanowi celu samego w sobie, ale sukces jej realizacji jest uwarunkowany poprzez skuteczne działania w innych obszarach np. w edukacji czy zatrudnieniu. Zgodnie z przyjętymi założeniami polityka na rzecz młodzieży realizowana jest w ramach Otwartej Metody Koordynacji, jak również poprzez tzw. usystematyzowany dialog młodzieżą, co oznacza, że kraje same wybierają sposób realizacji celów, dzieląc się wzajemnie wiedzą, porównując wyniki i osiągnięcia, jak również włączają w realizację polityki młodych ludzi jako stałego partnera dialogu.
Więcej informacji:
http://europa.eu/legislation_summaries/education_training_youth/youth/ef0022_pl.htm
http://ec.europa.eu/youth/index_en.htm
Usystematyzowany dialog z młodzieżą
Usystematyzowany dialog to forma komunikacji między młodymi ludźmi a decydentami, osobami, które mogą wpływać na to co się dzieje w Polsce, w Unii Europejskiej. Dialog ten jest okazją do dyskusji o priorytetach europejskiej współpracy w dziedzinie polityki młodzieżowej. Angażuje nie tylko młodzież i organizacji młodzieżowe, ale także kraje obejmujące prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, Europejskie Forum Młodzieży, krajowe rady młodzieży (w Polsce: Polska Rada Organizacji Młodzieżowych) oraz narodowe agencje programu Erasmus+.
W Polsce za organizację i przebieg konsultacji z młodymi ludźmi odpowiada Krajowa Grupa Robocza, w skład której wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Więcej informacji:
http://www.mlodziez.org.pl/dialog-usystematyzowany
http://ec.europa.eu/youth/focus/structured-dialogue_en.htm i http://europa.eu/youth/structured-dialogue_en
http://prom.info.pl/
https://pl-pl.facebook.com/PolskaRadaOrganizacjiMlodziezowych
Materiały
http://europa.eu/legislation_summaries/education_training_youth/youth/ef0022_pl.htmhttp://ec.europa.eu/youth/index_en.htm
http://www.mlodziez.org.pl/dialog-usystematyzowany
http://www.mlodziez.org.pl/dialog-usystematyzowany
http://ec.europa.eu/youth/focus/structured-dialogue_en.htm
http://europa.eu/youth/structured-dialogue_en
http://prom.info.pl/
https://pl-pl.facebook.com/PolskaRadaOrganizacjiMlodziezowych
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.12.2023 21:00 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.12.2023 21:00 administrator gov.pl