MNiSW zacieśnia współpracę z instytucjami partnerskimi w Wielkiej Brytanii
17.12.2024
W ramach zacieśniania współpracy z instytucjami partnerskimi wiceminister Andrzej Szeptycki wziął udział w Polsko-Brytyjskim Forum Naukowym, spotkał się w Londynie z Ministrem Stanu w Ministerstwie Nauki, Innowacji i Technologii UK a także z ambasadorem RP w Londynie.
Podczas spotkania z Ministrem Stanu została omówiona bieżąca współpraca oraz perspektywy rozwoju relacji polsko-brytyjskich w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Wiceminister Szeptycki zachęcił stronę brytyjską do zapoznania się z ofertą programową polskich agencji, wspierających badania naukowe i wymianę naukowo-akademicką, a także do nawiązania współpracy z instytucjami polskiego sektora badawczo-akademickiego. Jednym z punktów agendy była również wymiana informacji na temat działań obu państw w zakresie agendy kosmicznej.
W ramach zacieśniania współpracy, podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki spotkał się z ambasadorem RP w Londynie, następnie wziął udział jako gość honorowy w panelu, podczas którego polscy i brytyjscy przedstawiciele nauki, biznesu i administracji wymieniali się doświadczeniem i najlepszymi praktykami, rozmawiali o stworzeniu wspólnych projektów oraz przedsięwzięć, nawiązywali kontakty. I wreszcie udział w Polsko-Brytyjskim Forum Naukowym, które w tym roku odbyło się w Space Park Leicester. Tegoroczna edycja poświęcona była polsko-brytyjskiej współpracy w ramach sektora kosmicznego. Dzięki takim spotkaniom proces nawiązywania i pogłębiania wzajemnych kontaktów jest szybszy i cenniejszy i wpływa bardzo na jakość przyszłej współpracy.
Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe to wydarzenie cykliczne i jedno z działań uzgodnionych na szczeblu szefów rządów Polski i Wielkiej Brytanii w celu wzmocnienia powiązań naukowych między obydwoma krajami. Spełnia ono też funkcję platformy do nawiązywania kontaktów między urzędnikami państwowymi, badaczami, innowatorami i uczelniami. Ponadto pełni również rolę rzetelnego źródła informacji o nowych możliwościach współpracy w ważnych obszarach i umożliwia dyskusje na temat potrzeby lepszego wsparcia dla początkujących naukowców. Dotychczas odbyło się V edycji tego wydarzenia.