Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi w projekcie „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” – II nabór
03.03.2021
Aktualizacja - 5 marca 2021 r.
-
Pytanie: Czy w ramach konkursu w skład proponowanego przez uczelnię zespołu studenckiego mogą też wchodzić studenci III stopnia? Co w przypadku studentów którzy w trakcie realizacji projektu zakończą studia (utracą status studenta), czy będą oni w dalszym ciągu mogli realizować projekt? Czy projekt skierowany jest również do doktorantów?
Odpowiedź: Nie, projekt nie jest skierowany do doktorantów. W ramach naboru wsparciem mogą zostać objęci studenci, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- jest studentem studiów I/II stopnia uczelni oraz jednolitych studiów magisterskich, która składa wniosek (dopuszcza się realizację ofert przez zespoły międzyuczelniane po wskazaniu uczelni odpowiedzialnej za realizację oferty)*;
- posiada udokumentowaną znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie nie niższym niż B2 (poświadczoną w szczególności oświadczeniem lektora o poziomie znajomości języka obcego przez studenta lub certyfikatem potwierdzającym znajomość języka obcego);
- posiada opinię opiekuna merytorycznego lub opiekuna koła naukowego na temat dotychczasowej aktywności naukowej.
*Uczestnikiem projektu może być więc osoba posiadająca status studenta w momencie aplikowania o środki finansowe oraz w momencie pierwszego wsparcia lub w momencie podpisania umowy w zależności co nastąpi pierwsze i w momencie rozpoczęcia realizacji projektu. Momentem przystąpienia do projektu jest data początkowa jego realizacji. Studenci, którzy w trakcie realizacji projektu zakończą studia, będą mogli w dalszym ciągu uczestniczyć w projekcie.
W sytuacji, gdy osoba będzie posiadała status studenta w momencie aplikowania o środki finansowe i będzie posiadała status studenta w momencie pierwszego wsparcia lub podpisania umowy w zależności co nastąpi pierwsze (np. projekt rozpoczął się 17 lutego 2021 r., a student od października 2021 r. rozpoczyna studia III stopnia, jeśli termin pierwszego wsparcia lub podpisania umowy nastąpi przed październikiem 2021 r. ), może zostać wpisana do oferty jako uczestnik projektu. Możliwe jest przy tym ponoszenie kosztów w związku z udziałem tej osoby w zawodach, konkursach, konferencjach międzynarodowych. -
Pytanie: Czy w projekcie mogą uczestniczyć osoby spoza naszej uczelni? Jakie ewentualne warunki muszą spełnić?
Odpowiedź: Tak, zgodnie z Zaproszeniem do składania ofert o przyznanie środków finansowych w ramach projektu pt. „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” może ubiegać się uczelnia, w której studiuje wybitnie uzdolniony student/studenci tworzący zespół (w przypadku oferty dotyczącej zespołu studentów o charakterze międzyuczelnianym, w ofercie należy wskazać uczelnię odpowiedzialną za jej złożenie i za realizację projektu). Warunki udziału w postępowaniu dla wszystkich studentów są takie same.
-
Pytanie: Czy, jeśli wiem, że w 2020/2021 roku odbędzie się konferencja, ale nie znam dokładnej daty, jedynie miejsce, to czy mogłabym taką konferencję wpisać do projektu?
Odpowiedź: Tak, możliwe jest wpisanie do oferty konferencji o statusie międzynarodowym, której datę organizator konferencji określi w późniejszym terminie.
-
Pytanie: Czy ofertę może złożyć Dziekan, czy musi być to Rektor lub jeden z Prorektorów?
Odpowiedź: Zgodnie z treścią Zaproszenia do składania ofert:
Ofertę podpisaną przez osobę upoważnioną do reprezentowania uczelni należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 marca 2021 r., w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2020 r., poz. 346, ze zm.), doręczonego za pomocą:- Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP (adres skrytki ePUAP MNISW: /MNISW/SkrytkaESP) – przy czym uwierzytelnienie tożsamości składającego ofertę powinno być dokonane przy użyciu tzw. profilu zaufanego albo bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu;
- e-nośnika (nośnika elektronicznego) – przy czym uwierzytelnienie tożsamości składającego ofertę powinno być dokonane wyłącznie przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu; nośnik należy przesłać pocztą na adres: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa (z dopiskiem na kopercie „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” nowy nabór).
-
Pytanie: Czy uczelnia może wystawić jedynie jednego kandydata/jeden zespół, czy może być to kilka zgłoszeń?
Odpowiedź: W Zaproszeniu do składania ofert nie określono limitu wniosków aplikacyjnych – ofert składanych przed uczelnię. Uczelnia może złożyć dowolną liczbę ofert.
-
Pytanie: Czy można uwzględnić w kalkulacji kosztów udział więcej niż 1 osoby w konferencji międzynarodowej, gdy projekt jest składany przez 1 studenta? Mianowicie, czy opiekun naukowy lub inny student może podróżować wraz ze studentem w ramach kosztów projektu?
Odpowiedź: Koszty wyjazdu opiekuna naukowego na zawody/konkursy/konferencje międzynarodowe mogą być kosztami kwalifikowalnymi w projekcie. Koszty ponoszone przez osoby niezwiązane z projektem nie będą uznane za kwalifikowalne.
-
Pytanie: Czy międzynarodowy festiwal sztuki, gdzie bardziej kładzie się nacisk na bogactwo form, różnorodność, nie rywalizację (nie są to zawody, w kulturze i sztuce zwykle nie chodzi o rywalizację), będzie się mieścił w zakresie aktywności objętych programem? Podobnie, czy odpowiednikiem konferencji na płaszczyźnie rozwoju artystycznego nie byłyby np. warsztaty?
Odpowiedź: Celem projektu pt. „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach. Wsparcie finansowe może być przeznaczone w szczególności na sfinansowanie uczestnictwa studentów w międzynarodowych zawodach, konkursach, konferencjach. Rezultatem projektu będą nagrody i wyróżnienia zdobyte przez studentów w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach naukowych. Oferta uczelni powinna więc uwzględniać międzynarodowe wydarzenia, udział w których regulowany jest przez procedury oparte na mechanizmie rywalizacji o nagrodę. Plan i rodzaj aktywności, uwzględnione w ofercie uczelni, podlegać będą ocenie merytorycznej.
-
Pytanie: Czy można uwzględnić koszty zakupu sprzętu (np. laptop), jeśli jest on niezbędny do realizacji projektu?
Odpowiedź: Zakup materiałów i usług bezpośrednio związanych z celem przedmiotowego konkursu, zawodów, konferencji międzynarodowych (wydatki na zakup materiałów i usług nie mogą przekroczyć 10% sumy pozostałych kosztów bezpośrednich projektu) może być zrealizowany w ramach kat. a.2. kosztorysu projektu. W przypadku zakupu sprzętu komputerowego, oprogramowania, sprzętu laboratoryjnego, środków trwałych, uprzejmie prosimy o uzupełnienie w kosztorysie projektu: „Uzasadnienia zakładanej wysokości wydatków”. Konstruując budżet projektu należy również pamiętać o limitach maksymalnych cen rynkowych zawartych w zaleceniach IP pn. Zestawienie standardu i cen rynkowych wybranych wydatków w ramach projektu pozakonkursowego „Najlepsi z najlepszych! 4.0.”.
-
Pytanie: Czy można uwzględnić koszty zakupu literatury, jeśli jest ona niezbędna do realizacji projektu?
Odpowiedź: Zakup materiałów i usług bezpośrednio związanych z celem przedmiotowego konkursu, zawodów, konferencji międzynarodowych (wydatki na zakup materiałów i usług nie mogą przekroczyć 10% sumy pozostałych kosztów bezpośrednich projektu) może być zrealizowany w ramach kat. a.2. kosztorysu projektu.
-
Pytanie: Czy w momencie składania oferty na grupę studentów należy podać CV i dane wszystkich studentów czy tylko jednego wybitnie uzdolnionego (lidera grupy)?
Odpowiedź: Już w momencie składania oferty należy załączyć CV oraz podać dane wszystkich studentów.
-
Pytanie: Czy student/zespół może brać udział w konferencjach bez konkursu?
Odpowiedź: Tak, student/zespół może brać udział w konferencjach bez konkursu, przy czym istotne jest zachowanie aspektu rywalizacji. Przez aspekt rywalizacji należy rozumieć np. selekcję zgłoszeń poprzedzoną weryfikacją tekstu studenta/zespołu. Plan i rodzaj aktywności, uwzględnione w ofercie uczelni, podlegać będą ocenie merytorycznej.
-
Pytanie: Czy jako zespół, wszyscy jego członkowie muszą wspólnie/razem (np. 3 osoby) jeździć na wszystkie konferencje, czy możliwy jest udział reprezentantów zespołu w poszczególnych konkursach (np. na jedną jechać 2 osoby, na kolejną 3, na jeszcze następną 1 itp.)?
Odpowiedź: Dopuszczalny jest udział reprezentantów zespołu w poszczególnych konkursach.
-
Pytanie: Czy istnieje maksymalny limit osób w zespole studentów?
Odpowiedź: Nie, w Zaproszeniu do składania ofert w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” do składania ofert nie określono maksymalnego limitu osób w zespole studentów.
-
Pytanie: Czy we wniosku o dofinansowanie do konkursu "Najlepsi z najlepszych 4.0" można wpisać więcej niż jednego opiekuna naukowego studentów?
Odpowiedź: W Zaproszeniu do składania ofert w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” nie określono maksymalnego limitu liczby opiekunów merytorycznych projektu.
-
Pytanie: Czy możliwe jest pokrycie kosztów zgłoszenia patentowego oraz publikacji artykułów w czasopismach w ramach tych środków? Do którego z rodzajów mogłyby być zaliczone wymienione koszty: kosztów merytorycznych czy kosztów pośrednich?
Odpowiedź: Pokrycie kosztów zgłoszenia patentowego oraz publikacji artykułów w czasopismach naukowych należy przypisać do kosztów bezpośrednich projektu (kategoria a.1. kosztorysu projektu).
-
Pytanie: Czy możliwa jest wypłata honorarium opiekunowi i członkom projektu jako element kosztów pośrednich i czy jest kryterium określające wielkość tej opłaty?
Odpowiedź: Przez koszty pośrednie należy rozumieć koszty ponoszone zgodnie z dokumentem pn. „Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020”.
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/wytyczne-w-zakresie-kwalifikowalnosci-wydatkow-w-ramach-europejskiego-funduszu-rozwoju-regionalnego-europejskiego-funduszu-spolecznego-oraz-funduszu-spojnosci-na-lata-2014-2020/ -
Pytanie: Czy możliwe jest zaplanowanie stażu naukowego za granicą w ramach projektu (w ramach kosztów związanych z merytorycznym przygotowaniem uczestników projektu do udziału w konkursach, zawodach, konferencjach międzynarodowych)? Czy możliwe jest ujęcie stypendium stażowego do uczestnika stażu zagranicznego? I w jakiej wysokości?
Odpowiedź: Przez koszty związane z merytorycznym przygotowaniem uczestników projektu do udziału w konkursach, zawodach, konferencjach międzynarodowych należy rozumieć finansowanie zewnętrznych szkoleń/warsztatów, o ile udział w szkoleniach/warsztatach jest uzasadniony, tj. bezpośrednio związany z celem konkursów, zawodów, konferencji międzynarodowych będących przedmiotem oferty uczelni. W ramach projektu nie ma możliwości wypłacania stypendiów stażowych studentom.
-
Pytanie: Czy w ramach Najlepsi z Najlepszych! 4.0. może zostać objęty wsparciem student/grupa studentów którzy uczestniczą w ramach Najlepsi z Najlepszych! 3.0.?
Odpowiedź: Zapisy Zaproszenia do składania ofert w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” nie ograniczają możliwości uczestnictwa w edycji 4.0. tym studentom, którzy wzięli udział w edycji 3.0.
-
Pytanie: Czy jest dopuszczalne, żeby jeden student brał udział w realizacji dwóch (różnych tematycznie) projektów, jednego samodzielnie, drugiego w zespole z innymi studentami?
Odpowiedź: Zapisy Zaproszenia do składania ofert w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” nie ograniczają możliwości uczestnictwa jednego studenta w różnych tematycznie projektach.
-
Pytanie: Czy Ministerstwo dopuszcza studentów aktualnie uczestniczących w kursie języka obcego na poziomie B2, posiadających zaświadczenie o uczestnictwie w takim kursie? Czy muszą to być osoby, które taki kurs ukończyły do momentu rozpoczęcia projektu?
Odpowiedź: Do oferty należy załączyć dokument potwierdzający znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie nie niższym niż B2 (poświadczoną w szczególności oświadczeniem lektora o poziomie znajomości języka obcego przez studenta lub certyfikatem potwierdzającym znajomość języka obcego). Dokument powinien więc potwierdzać znajomość języka na danym poziomie, a nie uczestnictwo studenta w kursie.
-
Pytanie: Czy dobrze zdana matura z języka obcego lub matura międzynarodowa wystarczą w celu potwierdzenia znajomości języka obcego na poziomie min. B2?
Odpowiedź: Do oferty należy załączyć dokument potwierdzający znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie nie niższym niż B2. Zapisy Zaproszenia do składania ofert w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” dopuszczają dwie możliwości, tj. oświadczenie lektora o poziomie znajomości języka obcego przez studenta lub certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego.
-
Pytanie: Zwracam się do Państwa z pytaniem czy w konkursie "Najlepsi z Najlepszych 4.0" mogą być finansowane badania, których wyniki miałyby być przedstawione na konferencji międzynarodowej.
Odpowiedź: Wsparcie finansowe może być przeznaczone w szczególności na sfinansowanie uczestnictwa studentów w międzynarodowych zawodach, konkursach, konferencjach. Środki finansowe mogą być przeznaczone także na zakup materiałów i usług bezpośrednio związanych z celem konkursów, zawodów, konferencji międzynarodowych, będących przedmiotem oferty złożonej w odpowiedzi na niniejsze Zaproszenie. Planując budżet projektu należy pamiętać o limicie na zakup materiałów i usług bezpośrednio związanych z celem przedmiotowego konkursu, zawodów, konferencji międzynarodowych (wydatki na zakup materiałów i usług nie mogą przekroczyć 10% sumy pozostałych kosztów bezpośrednich projektu).
-
Pytanie: W jaki sposób należy konstruować budżet (kosztorys) projektu? Czy warsztaty przygotowujące studentów do udziału w konferencji międzynarodowej mogą być wpisane jako osobne zadanie?
Odpowiedź: Nie, uczelnia powinna skonstruować ofertę według schematu, który narzuca oferta: jedno wydarzenie międzynarodowe (konkurs, zawody, konferencja) to jedno zadanie w ofercie i kosztorysie uczelni. Działania związane z merytorycznym przygotowaniem uczestników projektu do udziału w konkursach, zawodach, konferencjach międzynarodowych należy przypisać do konkretnych zadań, tj. wyjazdów na konkursy, zawody, konferencje międzynarodowe. Przewidziane zadania i ich koszty będą podlegać ocenie ekspertów, którzy zweryfikują ich zasadność, efektywność i wysokość.
-
Pytanie: Nasze zawody o charakterze międzynarodowym odbywają się w Polsce. Czy na zawody możemy jechać prywatnym samochodem?
Odpowiedź: Zwrot kosztów dojazdu może być wydatkiem kwalifikowalnym do wysokości opłat za środki transportu publicznego szynowego lub kołowego (a w przypadku podróży międzynarodowych także transportu lotniczego) zgodnie z cennikiem biletów II klasy obowiązującym na danym obszarze, także w przypadku korzystania ze środków transportu prywatnego (w szczególności samochodem lub taksówką) jako refundacja wydatku faktycznie poniesionego do ww. wysokości. Konstruując budżet projektu należy więc pamiętać o limitach maksymalnych cen rynkowych zawartych w zaleceniach IP pn. Zestawienie standardu i cen rynkowych wybranych wydatków w ramach projektu pozakonkursowego „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” . Dokument ten określa również maksymalne ceny rynkowe m.in. wynajmu sal szkoleniowych, noclegu w kraju i usług cateringowych.
-
Pytanie: Czy rozliczane będą faktury kosztów poniesionych wcześniej? Tzn. przed rozstrzygnięciem konkursu zapłacimy przelewem ze środków prywatnych za konferencję, a potem ewentualnie jeśli dostaniemy finansowanie na niniejszy projekt zostaną nam te koszty zwrócone.
Odpowiedź: Dopuszcza się możliwość kwalifikowania wydatków w projekcie ponoszonych od dnia ogłoszenia Zaproszenia do składania ofert w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” pod warunkiem, że wydatki, o których mowa dotyczyć będą okresu realizacji projektu oraz zostaną uwzględnione w sprawozdaniu finansowym uczelni.
-
Pytanie: Czy w ramach kosztorysu można uwzględnić koszty wymazów/testów na COVID przed wjazdem do danego kraju?
Odpowiedź: Tak, można uwzględnić koszty wymazów/testów na COVID pod warunkiem, że jest on wymagany przez organizatora zawodów/konkursów/konferencji lub przed wjazdem do danego kraju.
-
Pytanie: Czy w ramach naboru do projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” w skład proponowanego przez uczelnię zespołu studenckiego mogą wchodzić studenci studiów jednolitych magisterskich?
Odpowiedź: Tak, w ramach naboru wsparciem mogą zostać objęci studenci studiów I/II stopnia studiów oraz jednolitych studiów magisterskich uczelni, która składa wniosek.
Materiały
Zestawienie standardu i cen rynkowych wybranych wydatków w ramach projektu pozakonkursowego „Najlepsi z najlepszych! 4.0.”20190614_Zał1__zestawienie_standardu_i_cen_rynkowych__Zał1__zestawienie_standardu_i_cen_rynkowych_wybranych_wydatków_w_ramach_projektu_pozakonkursowego_Najlepsi_z_najlepszych_40.pdf 0.51MB