W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najlepsze prace magisterskie i rozprawy doktorskie o tematyce narodowej i katolickiej wybrane

22.12.2020

Rozstrzygnięto Konkurs na najlepsze rozprawy doktorskie oraz prace magisterskie o tematyce poświęconej historii ruchu narodowego oraz katolicyzmu społecznego w Polsce. Członkowie Kapituły konkursu, zorganizowanego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego w Warszawie, będą indywidualnie wnioskować o wszczęcie procedury wydawniczej dla wyróżniających się prac o dużych walorach badawczych i naukowych.

Długopis, leżący na notatniku, który z kolei leży na klawiaturze laptopa

– Dziękuję Ministrowi Nauki i Edukacji prof. Przemysławowi Czarnkowi oraz Ministrowi Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotrowi Glińskiemu za patronat nad naszym konkursem i za wsparcie finansowe. Już dziś zachęcam wszystkich młodych magistrantów i doktorantów, w imieniu organizatorów, do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu. Dziedzictwo obozu narodowego i katolicyzmu społecznego jest tak bogate i wielonurtowe, że znajdą Państwo na pewno w jego ramach, swój temat pracy – napisał profesor Jan Żaryn, p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego (IDMN) w liście skierowanym do laureatów i uczestników konkursu.

Konkurs dla absolwentów i doktorantów

Ogłoszony 4 listopada konkurs kierowany był do absolwentów dyscyplin humanistycznych, takich jak historia, historia sztuki, politologia, nauka o polityce, teologia, filozofia, czy socjologia i dotyczył prac obronionych w latach 2019 – 2020.

Ministerstwo wspiera inicjatywy o tematyce narodowej

Minister edukacji i nauki przyznał Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej kwotę 83 000 zł na organizację konkursu. – Jeśli mamy dziedzictwo przejąć, a następnie pomnożyć i przekazać następnym pokoleniom, jako uczestnicy sztafety pokoleń, tej wielkiej sztafety narodu polskiego, to przede wszystkim musimy je poznać. My jako wspólnota narodowa, jako społeczeństwo musimy wiedzieć skąd jesteśmy, skąd pochodzimy i dlaczego jesteśmy w tym miejscu w wolnym państwie i dzięki komu jesteśmy – mówił minister Przemysław Czarnek w listopadzie na otwarciu konkursu.

O Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego to państwowa instytucja kultury powołana 17 lutego 2020 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Działalność Instytutu poświęcona jest, m.in. studiom nad dziedzictwem myśli narodowej oraz katolicko-społecznej, w tym chrześcijańsko-demokratycznej.

IDMN prowadzi szeroką działalność – przede wszystkim badawczą, wydawniczą, dokumentacyjną i edukacyjną. Organizuje odczyty, konferencje, czy szkołę letnią dla nauczycieli. Instytut dba o zachowanie ważnych dla naszego społeczeństwa dokumentów, kolekcji, rejestruje notacje z zapisem wspomnień polskich patriotów.

Lista laureatów konkursu jest dostępna na stronie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

{"register":{"columns":[]}}